ضعف در بینایی و کاهش دید ، یکی از مشکلات رایج در دنیا است که بسیاری از افراد به آن دچار هستند و از وجود آن رنج می برند. از همین رو ، به دنبال راهکاری مطمئن و ایمن برای درمان مشکل خود می باشند. با پیشرفت علم و تکنولوژی ، روش های بسیار زیادی در زمینه درمان ضعیف بودن چشم ابداع شد که احتمال خطر و عوارض جانبی آن را کاهش می دهد. فمتولیزیک یکی از این روش ها محسوب می شود که به دلیل بالا تر بودن کیفیت نتایج و همچنین ایمن بودن ، دکتر آراز محمد زاده بهترین متخصص چشم تبریز از آن برای درمان مشکلات بینایی و عیوب انکساری نزدیک بینی ، دوربینی وآستیکماتیسم چشم استفاده می کنند. اگر شما نیز تمایل دارید که با این فرایند بیشتر آشنا شوید و بدانید این پروسه چگونه انجام میشود ، عمل لیزیک با این روش چه ارتباطی دارد و غیره یا اگر جزو کسانی هستید که از نزدیک شدن تیغ جراحی به چشمتان می ترسید ، پس این مقاله به درستی برای شما تهیه شده است.

 

فمتولیزیک _ دکتر محمدزاده

 

عمل جراحی فمتولیزیک چیست و چگونه انجام می شود ؟

این عمل ، در حال حاضر یکی از دقیق ترین و کم خطر ترین انواع عمل های لیزری چشم برای درمان و اصلاح عیوب انکساری چشم در کل جهان می باشد. اگر برای انجام عمل لیزیک استرس دارید یا اگر با مشاهده ویدیو ها و انیمیشن های این پروسه از وجود تیغ جراحی برای ایجاد برش نازک فلپ قرنیه هراس دارید و این مسئله باعث می شود تا مشکلات بینایی خود را درمان نکنید ، فمتولیزیک بهترین و مناسب ترین گزینه درمان برای شما می باشد. لیزر فمتوسکند روشی است که در آن ، از هیچ نوع تیغ جراحی استفاده نمی شود. در این روش که لیزیک بدون تیغه یا تمام لیزر نیز نامیده می شود ، جراح و متخصص چشم از دو نوع لیزر برای درمان استفاده خواهد کرد. در اصل برای ایجاد برش های مربوطه بر روی قرنیه ، تیغی در این نوع عمل جراحی وجود ندارد. از همین رو ، این پروسه را تمام لیزر می نامند. در لیزر فمتوسکند ، حتی برش قرنیه نیز با نور لیزر صورت می پذیرد. در ابتدا یک لیزر فوق سریع برای ایجاد یک فلپ نازک در قرنیه یا همان سطح جلوی چشم استفاده می شود. پس از آن نیز از لیزر اگزایمر ، برای اصلاح بافت زیرین قرنیه استفاده می شود.

چگونگی انجام فمتولیزیک با دکتر محمدزاده در تبریز

در واقع اصول لیزر کردن چشم در تمامی عمل های لیزری چشم ، مشابه یک دیگر می باشند و تنها تفاوت میان آن ها در آماده نمودن چشم برای تابش پرتو های نور لیزر می باشد. به عنوان مثال ، می توانیم به جراحی لازک اشاره کنیم. چیزی که این عمل را از جراحی لیزیک جدا می سازد ، نوع برش سطح قرنیه چشم برای تابش پرتو های نور لیزر می باشد. در عمل تمام لیزر چشم نیز تمامی آمادگی هایی که برای عمل لیزیک انجام می شود ، مد نظر قرار می گیرد. برای انجام این پروسه ، ابتدا چشم ها با قطره ی بی حسی ، بی حس می شوند ، در حالی که شما کاملا به هوش هستید. بهتر است نگران نباشید ، چرا که هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. پس از بی حس شدن چشم ، سپس شما به سمت دستگاه لیزر پیشرفته هدایت می شوید. پس از دراز کشیدن بر روی تخت ، چشمان شما با ابزار مخصوصی به نام اسپکولوم باز نگه داشته می شود. اینک با لیزر فمتوسکند ، برشی دقیق و بسیار ظریف بر روی قرنیه به وجود می آید. برش ایجاد شده از ظرافت بسیار کمی در عمق حدود ۱۰۰ میکرون در قرنیه به وجود می آید. از این رو ، این عمل برای قرنیه های بسیار نازک مناسب بوده و گزینه ای ایده آل محسوب می شود. پس از باز شدن سطح چشم ، لیزر اگزایمر به چشمان شما تابیده می شود تا عیوب انکساری را اصلاح نماید. تمامی عیوب انکساری شما از جمله نزدیک بینی ، دور بینی ، آستیگماتیسم توسط عمل فمتولیزیک درمان می شود. اینک پس از اتمام فرایند درمان لایه ی برش خورده ، به محل اولیه خود باز می گردد تا خود به عنوان یک پانسمان عمل کند و از بافت اسیب دیده مراقبت کند. این لایه ظریف و بسیار نازک به مرور زمان و در کوتاه ترین زمان ممکن به صورت طبیعی جوش می خورد و نیازی به بخیه ندارد. پس نگرانی از این بابت نداشته باشید.

👁‍🗨 فمتولیزیک با دکتر آراز محمدزاده در تبریز

 

لیزر فمتوسکند برای چه کسانی مناسب است ؟

به طور کلی کسانی برای انجام این فرایند واجد شرایط می باشند که یک کاندید مناسب برای عمل لیزیک باشند. به بیانی دیگر هر شخصی که شرایط عمل لیزیک را برخوردار باشد و کاندید مناسبی برای آن محسوب شود می تواند اقدام به انجام عمل فمتولیزیک کنند. لازم به گفتن است که در برخی از تحقیقات و مطالعات صورت گرفته شده ، ممکن است این تکنیک ، خطر برخی از عوارض لیزیک را که مرتبط با ایجاد برش در سطح قرنیه با تیغ جراحی است را کاهش دهد.

عمل های لیزری مثل فمتولیزیک فقط برای بزگسالان و افراد بالای 18 سال مورد استفاده قرار می گیرد و بهترین سن برای این کار بین 19 تا 40 سالگی است. همچنین ، کسانی می توانند این عمل را انجام دهند که شماره چشم ثابتی داشته باشند ؛ یعنی در طول یک سال ، نمره عینک یا لنز تماسیشان تغییر نکند یا به دلایل مختلفی مثل دیابت یا شیردهی یا نوسانات هورمونی ، سطح بینایی تغییر نکند.

ضمناً فرد باید سلامتی کافی داشت باشد و در اثر بیماری بهبود زخم به تعویق نیفتد. همچنین ، عدم ابتلا به بیماری های چشمی از جمله موارد تعیین کننده در این موضوع هستند.

فمتولیزیک برای قرنیه های نازک

ضخامت قرنیه یکی از مهم ترین و اصلی ترین شرایط برای انجام عمل های لیزری می باشد. به همین منظور ، کسانی که دارای قرنیه نازک هستند ، معمولا قادر به لیزیک کردن چشم خود نمی باشند. اما به دلیل دقت بسیار بالای که در عمل لیزر فمتوسکند وجود دارد ، این عمل برای قرنیه های نازک بسیار مناسب می باشد. لیزر فمتوسکند در این تکنیک می تواند برش های را با دقت و حساسیت بسیار زیادی و بسیار نازک ایجاد کند. از این رو می توان گفت این پروسه درمان جدید و ایمن یک روش مناسب و ایده آل برای قرنیه های نازک به شمار می رود.

 

فمتولیزیک در تبریز - دکتر محمدزاده

 

آیا لیزر فمتوسکند نیز عوارض دارد ؟

همانطور که گفته شد ، تفاوت عمل لیزیک و فمتولیزیک ، در نحوه ایجاد برش بر روی قرنیه می باشد و صرف نظر از اینکه شما کدام یک از این تکنیک ها را برای درمان مشکلات انکساری خود انتخاب کرده اید ، عوارض جانبی لیزر کردن چشم ، بعد از انجام عمل جراحی چشم به ندرت و خیلی کم اتفاق می افتد.
اما از آنجا که اولویت ما صداقت و راستگویی است و شما حق دارید از عوارض جانبی این فرایند آگاه شوید تا با آگاهی کامل این فرایند را انجام دهید و برای از دچار شدن به عوارض جانبی دقت بیشتر جلوگیری نمایید. علاوه بر این باید بهترین جراح چشم را انتخاب کنید و دستورالعمل های مراقبتی که او توصیه می کند را انجام دهید. عوارضی که ممکن است در عمل فمتولیزیک برای فلپ قرنیه به وجود آید عبارت اند از :

 • فلپ ناقص : ایجاد برش های ناقص در قرنیه
 • جابجایی فلپ
 • استریا یا ایجاد چین و چروک در فلپ
 • کراتیت لایه ای کروی یا التهاب چشم به دلیل وجود فلپ
 • ایجاد انقباص سلول هایی که در سطح قرنیه و زیر فلپ شروع به رشد می کنند.

یکی از عوارض احتمالی لیزیک که معمولا در لیزیک ، بدون تیغه یا همان فمتولیزیک رخ می دهد ، بیماری شبیه به سندروم حساسیت به نور گذار می باشد. این عارضه ، معمولا سریعا و بدون ایجاد تغییر در بینایی و سایر علائم بالینی به وجود می آید. حساسیت گذرا به نور معمولا دو تا شش هفته بعد از عمل لیزر فمتوسکند به وجود می آید و نور چراغ های فلورسنت می توانند علائم حساسیت به نور را بدتر کنند. اما بهتر است بدانید که این وضعیت خطرناک نمی باشد و معمولا با استفاده از دارو ها و قطره های استروئیدی می توانید با موفقیت برطرف کنید. بهتر است از بهترین جراح چشم خود ، در خصوص عوارض نسبی این پروسه ، در مقابل دیگر روش ها برای مشخصه آناتومی چشم و میزان خطاهای احتمالی انکساری صحبت کنید.

مزایای انجام فمتولیزیک در تبریز

ایمنی مطلوب

 • کاهش خطرهای مربوط به التهاب و عفونت
 • خطر عوارض فلپ قرنیه هنگام برش بسیار کم می شود.
 • برای افزایش پایداری سطحی که قابل درمان است بزرگ تر می شود.
 • میزان درمان مجدد در فمتولیزیک کاهش می یابد.
 • نتایج بصری در این پروسه درمانی بسیار عالی می باشند.
 • در جراحی لیزر فمتوسکند تبریز ، اندازه گیری های کره چشم اهمیت کمتری دارند.
 • در این جراحی بیمار دید سریعتری داشته و در یک دوره زمانی کوتاه تر خوب می شود.
 • لیزر فمتوسکند در طول عمر ، فشار کمتری بر روی چشم اعمال می کند و بیمار نیز در این صورت ، ناراحتی  کمتری را تجربه می کند.

فلپ نازک تر

فمتولیزیک امکان ایجاد یکنواختی از فلپ قرنیه و برش نازک را فراهم می کند. به شکلی که هیچ گونه عوارضی به وجود نمی آید. بافت قرنیه با این فلپ ها بیشتر باقی می ماند. بدین معنی که قرنیه در مدت طولانی تری پایدار می ماند و احتمال اصلاح عیب های انکساری افزایش می یابد.

ضخامت یکنواخت فلپ

جراح قبل از لیزر فمتوسکند ، ضخامت ، فرم ، ظرفیت و اندازه هر فلپ را برای درمان خطاهای انکساری بالاتر به خوبی می داند ، زیرا این امر در درمان بسیار موضوع مهمی است. جراح بعد از استفاده از تیغ جراحی می داند که فلپ به چه صورت است.

تاثیر جراحی فمتولیزیک بر عیوب انکساری چشم

عیوب انکساری چشم شامل بیماری هایی می شود که فرد بدون استفاده عینک یا لنز تماسی بینایی خوبی ندارد و برای بهتر و واضح تر دیدن نیازمند استفاده از عینک میباشد. برخی از آن ها عبارتند از دوبینی ، نزدیک بینی ، آستیگماتیسم. منظور از دوربینی ، ناهنجاری مربوط به دیدن چیزها در فاصله نزدیک است که در این حالت ، صافی بیش از حد قرنیه یا قدرت انکستری کم قرنیه و چشم منجر به بروز چنین نقص شده و با عمل فمتولیزیک می توان آن را اصلاح کرد و انحنای قرنیه را به این شکل افزایش داد.

نزدیک بینی ، ناهنجاری مربوط به دیدن چیزها از فاصله دور است و زمانیکه انحنای قرنیه شیب بیشتری داشته باشد یا طول قدامی- خلفی چشم بیشتر از نرمال باشد ، چنین اختلالی بوجود می آید. جراحی فمتولیزیک ، به اصلاح این مشکل پرداخته و به این ترتیب ، انحنای قرنیه را کاهش می دهد.

آستیگماتیسم ، به مشکل در شکل قرنیه می گویند که در این بیماری ، انحنای قرنیه نامنظم است و با استفاده از عمل فمتولیزیک نواحی نامنظم را تغییر شکل میدهند.

هزینه فمتولیزیک در تبریز با دکتر آراز محمدزاده

مواردی که بر هزینه لیزر فمتوسکند در تبریز اثرگذارند عبارتند از ، نوع بیمارستال و یا کیلینیکی که این جراحی در آن انجام می شود. مکان جغرافیایی که در آن عمل لیزیک انجام می شود نیز بسیار در هزینه این پروسه تاثیرگذار است. مهمتر از همه ، دقت در انتخاب یک جراح با تجربه و اقداماتی که قرار است بر کاهش هر چه تمام تر خطر عوارض لیزیک و همچنین رضایت بیمار در رسیدن به نتیجه مطلوب بستگی دارد.