آشنایی با جراحی شبکیه

شبکیه ، تشکیل شده از لایه ای نازک است و شامل سلول های عصبی و گیرنده نور می باشد که درونی ترین عضو داخلی چشم است و در ناحیه عقب چشم قرار گرفته است. این عضو از چشم بسیار حساس به نور می باشد .

وظیفه شبکیه ، تغییر نور به پیام عصبی می باشد و سپس باید پیام عصبی را توسط عصب های بینایی به مغز برساند ، در این صورت افراد می توانند ببینند در نتیجه شبکیه تاثیر گذارترین عضو چشم ، در بینایی می باشد.

علل بروز بیماری شبکیه

عوامل بسیار زیادی در بروز بیماری های شبکیه چشم ، تاثیر گذار هستند ؛ که برخی از آن عبارتند از :

 • وراثت
 • بیماری دیابت
 • اصابت ضربه به چشم
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مصرف برخی از داروها
 • قرارگیری به مدت طولانی در معرض نور خورشید
 • افزایش سن

جراحی شبکیه

انواع بیماری شبکیه

بیماری های شبیکه انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

 1. سوراخ شبکیه چشم
 2. جداشدگی شبکیه چشم
 3. خونریزی شبکیه
 4. بیماری های ارثی شبکیه چشم
 5. رتینوپاتی دیابتی
 6. دژنراسیون ناشی از سن ماکولا
 7. و غیره

جداشدگی شبکیه چشم

منظور از پارگی یا جداشدگی شبکیه چشم ، جداشدن لایه عصبی از لایه رنگدانه دار شبکیه چشم می باشد ؛ در این صورت ارتباط شبکیه با دیگر اعضا چشم قطع می شود بنابراین بافت های شبکیه چشم به مرور زمان در صورت عدم درمان از بین می روند.

در صورتی که این بیماری ، به موقع تشخیص و درمان نشود می توانند باعث نابینایی بیماران شود از همین رو درمان به موقع پارگی شبکیه چشم ، بسیار دارای اهیمت می باشد.

جراحی پارگی شبکیه چشم

تنها روش موجود برای درمان جداشدگی شبکیه چشم ، انجام جراحی شبکیه چشم می باشد ؛ برای انجام جراحی شبکیه روش های متفاوتی از قبیل جراحی شبکیه به روش لیزر ، روش انجماد ، باکل اسکلرا و ویترکتومی وجود دارد.

عمل شبکیه چشم چقدر طول می کشد ؟

مدت زمان انجام جراحی شبکیه چشم ، با توجه به شرایط بیمار و وسعت آسیب دیدگی متفاوت می باشد به همین دلیل نمی توان زمان مشخصی برای آن بیان کرد.

مراقبت های بعد از جراحی شبکیه چشم

به طور کلی جراحی شبکیه یا اصطلاحا جراحی رتین ، به دنبال پارگی شبکیه و جداشدگی لایه عصبی – حسی چشم از لایه ای که در زیر آن قرار دارد ؛ صورت می پذیرد و هدف از انجام آن ، چسباندن این دو لایه به یکدیگر می باشد.

 • لازم به ذکر است پس از انجام این عمل جراحی ، باید از چشم در برابر اصابت هر گونه ضربه و عامل خارجی ، حداقل به مدت 14 تا 21 روز محافظت نمود. بدین منظور در طول روز ، می توان از عینک استفاده نموده و در طول شب از شیلد ( محافظ چشم یا اصطلاحا چشم بند ) استفاده کنید.

توجه داشته باشید که شیلد ، قابلیت شستشو دارد ؛ لذا توصیه می شود ؛ هر روز نسبت به شستن آن اقدام نمایید و پس از خشک شدن آن مجدد در طول شب آن را بر روی چشم های  تان قرار دهید.

جراحی شبکیه

نحوه خوابیدن بعد از جراحی شبکیه

باید اشاره داشت که نحوه صحیح خوابیدن و نیز استراحت بعد از جراحی شبکیه ، در میزان موفقیت ماحصل این عمل جراحی تاثیر قابل توجهی دارد.

البته قابل ذکر است که وضعیت قرارگیری سر در حین استراحت و خواب ، در همه افراد یکسان نبوده و بسته به محل پارگی شبکیه و نوع جراحی انجام شده بر روی آن ؛ در هر فردی ممکن است متفاوت باشد.

در هر حال ، جراح معالج پیش از ترخیص بیمار ؛ توضیحات لازم را در این خصوص عنوان نموده و نحوه صحیح خوابیدن را به بیمار توضیح خواهد داد که افراد باید آن را با نهایت دقت انجام دهند.

نحوه پاک کردن ترشحات چشم بعد از جراحی شبکیه

عموما پس از جراحی شبکیه ، پلک های شما تا چند روز متورم بوده و گاها بخصوص در هنگام صبح ، با ترشحات چسبناک یا خونابه های رقیق مواجه خواهند شد.

طبق توصیه چشم پزشکان ، به منظور پاک کردن ترشحات خشک شده ؛ تنها باید از قطره کلرامفتیکل یا قطره سرم فیزیولوژی استفاده کرده و آن را بر روی پلک های تان بچکانید.

پس از نرم شدن ترشحات ، باید به آرامی و بدون اعمال هر گونه فشار به چشم ؛ ترشحات نرم شده را با پنبه یا گاز استریل با نهایت دقت از روی چشم ها پاک کنید.

استفاده از دارو بعد از جراحی شبکیه

به طور کلی عموما بر حسب صلاحدید جراح ، مسکن و قرص های ضدالتهاب برای بیماران مبتلا به پارگی شبکه که تحت جراحی شبکیه قرار گرفته اند ؛ تجویز می شود که معمولا باید به مدت 7 تا 10 روز مصرف شوند.

در برخی موارد جهت تسریع روند بهبودی و کمک به کاهش سریع تر التهاب ناشی از عمل ، کورتون برای بیمار تجویز می گردد که باید طبق توصیه متخصص چشم به مصرف برسد.

قطره های چشمی

بعد از جراحی شبکیه ، قطره های چشمی برای افراد تجویز خواهد شد که عموما باید به مدت 1 تا 2 ماه و مطابق دستورالعمل توصیه شده به مصرف برسند.

استحمام بعد از جراحی شبکیه

اگرچه در همان روز اول بعد از عمل ، شستن تمام بدن به استثنای سر و صورت بلامانع است ؛ اما در خصوص شستشوی سر و صورت باید اشاره داشت که زمان مناسب برای این کار را باید از پزشک خود بپرسید.

رژیم غذایی بعد از جراحی شبکیه

جراحی شبکیه ، نیاز به رعایت برنامه غذایی سختی ندارد و محدودیتی ایجاد نمی کند.

از چند وقت بعد از جراحی شبکیه می توان آرایش کرد ؟

تا زمانی که پزشک تان توصیه نموده از استفاده از مواد آرایشی مثل ریمل ، سرمه ، مژه مصنوعی ، لنز و غیره در چشم و نواحی مجاور آن خودداری کنید.

آیا بعد از جراحی شبکیه و در طول دوره نقاهت ، می توان به سفر رفت ؟

مسافرت بعد از جراحی شبکیه در صورتی که با خودرو یا قطار صورت گیرد ، ممنوعیتی ندارد   ؛ اما در مواردی که چشم های بیمار محتوی گاز باشند رفتن به مسافرت با هواپیما ممنوع بوده و بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

هزینه عمل پارگی شبکیه چشم

هزینه جراحی شبکیه چشم ، پس از معاینه بیمار توسط جراح چشم مشخص می شود زیرا موارد بسیاری در هزینه جراحی شبکیه تاثیر گذار هستند برای مثال : دستمزد پزشک معالج ، شرایط بیمار ، میزان پیشرفت بیماری و غیره.