جراحی شبکیه

جراحی شبکیه : شبکیه ، تشکیل شده از لایه ای نازک است و شامل سلول های عصبی و گیرنده نور می باشد که درونی ترین عضو داخلی چشم است و در ناحیه عقب چشم قرار گرفته است. این عضو از چشم بسیار حساس به نور می باشد .

وظیفه شبکیه ، تغییر نور به پیام عصبی می باشد و سپس باید پیام عصبی را توسط عصب های بینایی به مغز برساند ، در این صورت افراد می توانند ببینند در نتیجه شبکیه تاثیر گذارترین عضو چشم ، در بینایی می باشد.

جراحی شبکیه

 

عوامل بسیار زیادی در بروز بیماری های شبکیه چشم ، تاثیر گذار هستند ؛ که برخی از آن عبارتند از :

 • وراثت
 • بیماری دیابت
 • اصابت ضربه به چشم
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مصرف برخی از داروها
 • قرارگیری به مدت طولانی در معرض نور خورشید
 • افزایش سن

بیماری های شبیکه انواع مختلفی دارند که عبارت اند از :

 1. سوراخ شبکیه چشم
 2. جداشدگی شبکیه چشم
 3. خونریزی شبکیه
 4. بیماری های ارثی شبکیه چشم
 5. رتینوپاتی دیابتی
 6. دژنراسیون ناشی از سن ماکولا
 7. و غیره

جداشدگی شبکیه چشم

منظور از پارگی یا جداشدگی شبکیه چشم ، جداشدن لایه عصبی از لایه رنگدانه دار شبکیه چشم می باشد ؛ در این صورت ارتباط شبکیه با دیگر اعضا چشم قطع می شود بنابراین بافت های شبکیه چشم به مرور زمان در صورت عدم درمان از بین می روند.

در صورتی که این بیماری ، به موقع تشخیص و درمان نشود می توانند باعث نابینایی بیماران شود از همین رو درمان به موقع پارگی شبکیه چشم ، بسیار دارای اهیمت می باشد.

جراحی پارگی شبکیه چشم

تنها روش موجود برای درمان جداشدگی شبکیه چشم ، انجام جراحی شبکیه چشم می باشد ؛ برای انجام جراحی شبکیه روش های متفاوتی از قبیل جراحی شبکیه به روش لیزر ، روش انجماد ، باکل اسکلرا و ویترکتومی وجود دارد.

عمل شبکیه چشم چقدر طول میکشد ؟

مدت زمان انجام جراحی شبکیه چشم ، با توجه به شرایط بیمار و وسعت آسیب دیدگی متفاوت می باشد به همین دلیل نمی توان زمان مشخصی برای آن بیان کرد.

مراقبت های بعد از جراحی شبکیه چشم

 • نحوه خوابیدن بعد از عمل شبکیه چشم : وضعیت خواب و نشستن بیماران بعد از جراحی شبکیه بسته به نوع تامپونی که داخل چشم تزریق میشود متفاوت است و نحوه آن را بعد از جراحی شبکیه ، پزشک مشخص میکند ؛ اکثرا توصیه می شود بیماران به حالت خوابیده بر روی شکم قرار گیرند ، بطوری که صورت به موازات سطح افق باشد.
 • توصیه های پزشک : پزشک معالج شما قبل از انجام جراحی شبکیه چشم ، به طور مفصل در رابطه با مراقبت های بعد از آن توضیح خواهد داد ؛ انجام توصیه های او به بهبود سریع تر شما کمک می کند بنابراین نسبت به صحبت های جراح چشم سهل انگاری نکنید.

جراحی شبکیه

تاثیر رژیم غذایی بعد از عمل شبکیه

به اکثر اشخاصی که جراحی شبکیه انجام داده اند ، توصیه می شود پس از عمل شبکیه تا مدتی در رژیم غذایی خود به منظور جلوگیری از دیابت به وفور سیزیجات و غذاهای آبکی قرار دهند.

هزینه عمل پارگی شبکیه چشم

هزینه جراحی شبکیه چشم ، پس از معاینه بیمار توسط جراح چشم مشخص می شود زیرا موارد بسیاری در هزینه جراحی شبکیه تاثیر گذار هستند برای مثال : دستمزد پزشک معالج ، شرایط بیمار ، میزان پیشرفت بیماری و غیره.