به طور کلی متخصص چشم تخصص خود را در زمینه آناتومی ، فیزیولوژی و بیماری های چشم ، پلک و مجرای اشکی گرفته است. بهترین جراح چشم به درمان و تشخیص بیماری های مربوط به چشم می پردازد و انواع جراحی های مربوط به آن را انجام می دهد. در واقع در طول عمر هر شخصی ، ممکن است بر اثر عوامل مختلف چشم با بیماری هایی همچون عفونت میکروبی چشم ، آب مروارید ، آب سیاه ، دکولمان شبکیه ، گل مژه و غیره مواجه شود که با مراجعه با بهترین و متبحر ترین دکتر چشم تبریز یا شهر محل زندگی خود درمان خواهند شد. دکتر آراز محمد زاده بهترین متخصص و جراح چشم تبریز برای آشنایی شما با این دسته از رشته پزشکی و فعالیت های که این پزشکان انجام می دهند توضیحاتی را ارائه کرده اند که شما عزیزان می توانید از آن بهره مند شوید.

 

متخصص چشم

 

وظایف متخصص چشم در تبریز

بهترین دکتر چشم تبریز یا دیگر شهر های ایران ابتدا طی 7 سال دوره پزشکی عمومی خود را گذرانده و پس از شرکت در امتحان دستیاری به دوره رزیدنتی که 4 ساله است ورود پیدا می کنند. پس از اخد تخصص خود در زمینه چشم ، می توانند وارد دوره فلوشیپ شوند. این دوره حدود یک سال و نیم به طول می انجامد. وی قادر به تشخیص ، درمان و جراحی بیماری ها و ضایعات مربوط به چشم بوده و در کشور ما دارای چند فلوشیپ می باشد. این فلوشیپ ها عبارتند از :

 • لیزر و شبکیه ( ویتره و رتین )
 • فلوشیپ استرابیسم ( انحراف چشم ) قرنیه و سگمان قدامی
 • گلوکوم ( آب سیاه )
 • جراحی پلاستیک چشم
 • بیماری‌های سطح چشم
 • پاتولوژی ( آسیب شناسی )
 • و غیره.

انتخاب بهترین متخصص چشم تبریز دکتر محمدزاده

بینایی یکی از مهم ترین حواس بدن بوده و بنابراین چشم ها از مهم ترین اعضای بدن محسوب می شوند. از این رو زمانی که با کوچک ترین خللی در چشم های خود مواجه شدید باید آن را جدی بگیرید و فورا به چشم پزشک مراجعه فرمایید. اما هنگام مراجعه به چشم پزشک توجه داشته باشید که چشم پزشکی را انتخاب نمایید که دوره های لازم را در این زمینه گذرانده و از تجربه کافی برخوردار باشد. بنابراین برای انتخاب چشم پزشک خود دقت بالایی داشته باشید و به خوبی در این باره تحقیق کنید. دکتر آراز محمدزاده ، متخصص چشم و فوق تخصص لیزر و جراحی شبکیه می باشند و از جمله ویژگی های بارز دکتر آراز محمدزاده ، همراهی بیمار تا پایان روند درمان می باشد. بیماران تحت درمان ایشان در تمام مراحل درمان ، به راحتی می توانند با دسترسی به پزشک سوالات خود را مطرح نموده و با اطمینان و قوت قلب تا پایان روند درمان پیش روند.

 

 

معاینه چشم

به طور کلی معاینات چشم تنها به تعیین عیوب انکساری چشم و شماره عینک مناسب محدود نمی شود. در حقیقت معاینات چشم مراحل مختلفی دارد که در مراحل اولیه بسیاری از اختلالات چشم قابل تشخیص هستند. همچنین در صورتی که این معاینات به موقع و توسط بهترین متخصص چشم انجام شوند جلوی پیشرفت اختلالات چشمی گرفته می شود. یک معاینه کامل شامل موارد زیر می شود :

 1. اندازه گیری فشار داخل چشم
 2. بررسی قسمت خلفی و شبکیه
 3. بررسی قسمت قدامی چشم

✨ توصیه ✨

انجمن چشم پزشکی آمریکا توصیه می کند که :

 • افراد زیر 40 سال ، بهتر است هر سه سال یکبار تحت معاینه کامل چشم قرار گیرند.
 • افراد بین 40 تا 65 سال ، بهتر است هر دو سال یک بار برای معاینه کامل چشم های خود اقدام کنند.
 • افراد بالای 65 سال یا بیماران دیابتی ، باید سالی یکبار تحت معاینه چشمی قرار بگیرند.

 

متخصص چشم

 

توجه کنید که

 • غالبا پیرچشمی در سنین 38 الی 40 سالگی آغاز می شود و تقریبا همه افراد تا سن 50 سالگی به آن دچار می شوند.
 • اغلب افراد تا سن 52 الی 64 سالگی ، با شدت های مختلف ، با بیماری آب مروارید مواجه خواهند شد و تقریبا همه افراد در سن 75 الی 85 سالگی به کاتاراکت دچار می شوند و باید برای درمان به متخصص چشم مراجعه نمایند.
 • آب سیاه از بیماری های چشمی است که معمولا افراد بالای 40 سال را درگیر می کند. این بیماری در مراحل اولیه کاملا بدون علامت است و یکی از شایع ترین دلایل نابینایی است.

 

متخصص چشم

مراحل معاینات چشمی متخصص چشم در تبریز

گرفتن شرح حال : در ابتدا چشم پزشک از شما سوالاتی در رابطه با سوابق بیماری های چشمی ، زمان آخرین معاینه و شکایات احتمالی بینایی می پرسد. همچنین ایشان جویای سوابق خانوادگی بیماری های چشمی شما نیز می شود.

سنجش حدت بینایی : این تست برای این است که میزان دید و قدرت بینایی شما مشخص شود. در واقع اولین آزمایشی که در معاینات چشمی با آن مواجه می شوید ، دیدن چارت معروفی است که دارای حروف در اندازه های مختلف است. برای این تست از شما خواسته می شود که به تدریج جهت حروف کوچک تر را اعلام کنید. کوچک ترین ردیفی که قادر به دیدن آن هستید ، تعیین کننده نمره چشم شما خواهد بود.

حرکات چشمی : در این حالت از شما خواسته می شود که به انگشت یا خودکار متخصص چشم نگاه کنید و حرکات آن را دنبال نمایید. این کار قابلیت حرکت چشم های شما را مورد ارزیابی قرار می دهد.

ارزیابی مردمک : در این تست یک منبع نورانی به چشم تابانده می شود تا واکنش مردمک به نور مورد سنجش قرار گیرد.

تست پوشاندن چشم : این تست به منظور ارزیابی عملکرد همزمان چشم ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت اگر به عیوب انکساری دچار هستید ، از شما خواسته می شود که عینک خود را بزنید و به نقطه ای دور به روی چارت حروف ثابت نگاه کنید. در این حالت اگر چشم برای ثابت ماندن به روی نقطه مورد نظر حرکت کند ، ممکن است نشانه لوچی یا تنبلی چشم باشد.