عمل پی آر کی یا اصطلاحا کراتکتومی فوتورفرکتیو ، نوعی جراحی جهت اصلاح عیوب انکساری چشم یا در واقع ؛ نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم می باشد که از آن می توان به عنوان اولین جراحی لیزری چشم در راستای اصلاح بینایی نیز یاد کرد.

باید اشاره داشت که اگرچه طول دوران نقاهت عمل پی آر کی به مراتب طولانی تر از دوران نقاهت عمل لیزیک می باشد ؛ اما شاهد آن هستیم که عمل PRK ، همچنان متداول بوده و در برخی شرایط ، بسته به وضعیت بیمار و صلاحدید پزشک ؛ این روش جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

پي آر کي ، نیز همانند دیگر جراحی های لیزری چشم با استفاده از پرتو لیزر باعث تغییر شکل در سطح قرنیه چشم می شود.

پی آر کی

عمل جراحی پی آر کی

در ابتدا جراح چشم ، اقدام به استریل کردن ناحیه مرکزی قرنیه چشم می کند و سپس به وسیله تاباندن نور لیزر ، شکل سطح قرنیه چشم را اصلاح می کند و پس از انجام اصلاحات مورد نیاز ، قرنیه چشم بیمار را با استفاده از لنز بانداژی می پوشاند ؛ معمولا پس از گذشت چند روز از عمل پي آر کي پزشک معالج لنز را از چشمان بیمار خارج می کند.

عمل پي آر کي ، حدودا در طول  15 دقیقه تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد.

امکان انجام عمل پي آر کي ، بر روی هر دو چشم در یک روز وجود دارد.

بیماران پس از اتمام عمل پي آر کي ، باید مدت کوتاهی در کلینیک بمانند ؛ لازم به ذکر است آنان بلافلاصله بعد از عمل پي آر کي قادر به رانندگی نخواهند بود.

تفاوت عمل پی آر کی و لیزیک

به طور کلی می توان گفت تفاوت لیزیک و پي آر کي در مدت زمان بروز نتایج آن می باشد و تفاوت قابل توجه دیگری ندارند ، در عمل لیزیک ابتدا یک لایه نازک شامل اپتلیوم و استرومای قرنیه را بلنده کرده و سپس لیزر اگزایمر تابانده میشود و سپس لایه بلند شده سرجایش برگردانده میشود ولی در پي آر کي فقط اپیتیلیوم برداشته شده و سپس لیزر اگزایمر روی قرنیه تابانده می شود.

پی آر کی

کاندیدای مناسب جهت انجام عمل پی آر کی

 1. کسانی که ضخامت قرنیه چشم آن ها نازک است.
 2. افرادی که مشکلاتی هم چون نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم دارند.

بعد از عمل پی آر کی چه اتفاقی می افتد ؟

 • شما در همان روز عمل پی آر کی ، از مرکز جراحی ترخیص خواهید شد ؛ البته به دلیل استفاده از داروی بی حسی تا چند ساعت بعد از عمل ، دید واضحی نخواهید داشت.
 • توجه داشته باشید که تا چند روز پس از عمل به هیچ عنوان نباید به چشم های تان فشار وارد آورید ؛ از این رو انجام برخی امور از قبیل رانندگی ، کار با رایانه ، موبایل ، تبلت ، تماشای تلویزیون ، مطالعه و به طور کلی مواردی که سبب ایجاد فشار بر چشم می شوند تا زمانی که جراح معالج تان توصیه کرده ممنوع خواهد بود.
 • پزشک معالج شما جهت ترمیم سریع تر قرنیه ، برای تان قطره های چشمی تجویز خواهند نمود که باید آن ها را مطابق دستور استفاده نمایید.
 • به منظور تسکین درد احتمالی ، داروهای مسکن برای شما تجویز می گردد که باید رأس ساعات مقرر به مصرف برسند. ( چنانچه درد ناشی از عمل ، تشدید شده و با مصرف مسکن التیام نیافته و تا 48 ساعت پس از عمل از بین نرود ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. )

پی آر کی

 • امکان استحمام پس از عمل برای شما وجود خواهد داشت ، اما توجه داشته باشید که باید از وسیله ای مخصوص جهت محافظت از چشم های تان در مقابل مواد شوینده استفاده نمایید.
 • تا یک هفته پس از عمل پی آر کی ، آرایش کردن و استفاده از هر گونه محصولاتی که وارد چشم می شوند ممنوع می باشد.
 • تا مدت زمان تعیین شده از سوی پزشک معالج ، باید از انجام فعالیت های جسمانی شدید و نیز تمرینات ورزشی سنگین بپرهیزید.
 • طی 1 الی 2 هفته پس از عمل پی آر کی ؛ از دوش گرفتن با آب درجه حرارت بالا ، شنا کردن و رفتن به سونا خودداری نمایید.
 • استفاده از عینک آفتابی در برابر اشعات فرابنفش خورشید را در هیچ شرایطی فراموش نکنید و حداقل تا یکسال پس از عمل پی آر کی ، در هنگام خروج از منزل و نیز انجام برخی فعالیت های خاص از جمله کار با رایانه حتما از عینک های آفتابی مناسبی که با مشورت جراح معالج تان تهیه نموده اید ؛ استفاده نمایید.

مزایای عمل پی آر کی

 1. عمق لیزر در عمل پي آر کي کم می باشد.
 2. روشی ایمن و بدون خطر است.
 3. بروز خطراتی هم چون کاهش ضخامت قرنیه در بیماران را کاهش می دهد.

معایب عمل پی آر کی

بعد از انجام عمل پي آر کي ، احتمال بروز عوارضی هم چون التهاب و عفونت در بیماران وجود دارد.