درباره پیر چشمی

پیر چشمی : به جرأت می توان از بینایی به عنوان مهم ترین حس پنج گانه یاد کرد که نقش موثری در دریافت عمده اطلاعات از محیط پیرامون و ادراک ما از محیط ایفاء می کند. ( متخصص چشم )

زمانی که در اثر سفت شدن و فقدان انعطاف پذیری عدسی ؛ چشم برای تمرکز بر روی اجسام نزدیک ، توانایی خود را از دست می دهد ؛ چنین اطلاق می شود که فرد دچار بیماری پیر چشمی شده و در نتیجه ، اشیای نزدیک را تار می بیند.

از این رو باید اشاره داشت که افراد مبتلا به بیماری پیر چشمی ، در انجام اموری ؛ از قبیل خواندن ، نوشتن ، کار با رایانه و موبایل و به طور کلی انجام فعالیت های هنری و فنی با مشکلاتی مواجه می گردند.

لازم به ذکر است که آمار ابتلا به این بیماری در افراد 40 سال به بالا ، به مراتب بیشتر از سایر رده های سنی می باشد.

پیر چشمی

چه مواردی خطر ابتلا به پیر چشمی را تشدید می کنند ؟

به طور کلی ریسک ابتلا به پیر چشمی ، در پی برخی عوامل افزایش می یابد که این عوامل عبارتند از :

  1. بالا رفتن سن : همانطور که پیشتر نیز اشاره شد ، در عمده موارد پیر چشمی در افراد بالای 40 سال نمود می یابد ؛ از این رو می توان گفت که افزایش سن از موثرترین عوامل خطر در بروز پیر چشمی محسوب می شود.
  2. ابتلا به برخی بیماری ها : برخی بیماری ها ؛ اعم از دیابت ، بیماری های قلبی ، فلج چندگانه و غیره و همچنین ابتلا به دوربینی ( یکی از اختلال انکساری چشم ) ؛ از جمله مواردی هستند که ریسک ابتلا به پیر چشمی را تشدید می کنند.
  3. برخی داروهای خاص : گاها پیر چشمی به دنبال مصرف برخی داروهای خاص ؛ نظیر انواع آنتی هیستامین و داروهای ضد افسردگی بروز می کند.

پیر چشمی و راه درمان

برای درمان بیماری پیر چشمی ، راه های متفاوتی هم چون استفاده از عینک و لنز تماسی وجود دارد ؛ اما قطعی ترین راه درمان بیماری پیر چشمی ، جراحی با لیزر ( کاشت کمرا ) می باشد.

با توجه به پیشرفت لیزر در علم پزشکی جدیدترین روش درمان بیماری پیر چشمی به این صورت می باشد که متخصص چشم با استفاده از لیزر قطعه ای به نام کمرا را در داخل قرنیه بیمار کار می گذارد و بدین وسیله این بیماری را درمان می کند.

امروزه در سراسر دنیا قطعی ترین روش درمانی برای پیر چشمی ، کاشت درون چشمی کمرا می باشد و بسیاری از افراد از این روش درمانی ، نتیجه گرفته اند.

تکنیک کمرا ، را نمی توان در هر دو چشم بیماران به کار برد و این قطعه تنها در یکی از چشمان آن ها کار گذاشته می شود.

پیر چشمی

قرص پیر چشمی  وجود دارد ؟

لازم به ذکر است مصرف دارو یا انجام ورزش های متفاوت برای درمان بیماری پیرچشمی تاثیر گذار نمی باشد.

آنچه برای پیر چشمی مضر است ؟

همانند دیگر بیماری ها امکان بروز بیماری پیر چشمی ، در بعضی از افراد بیشتر می باشد که برخی از آنان عبارت اند از :

  1. کسانی که مبتلا به بیماری دیایت می باشند.
  2. افرادی که دور بینی یا نزدیک بینی آن ها ضعیف می باشد.
  3. اشخاص مبتلا به نزدیک بینی که مطالعات خود را بدون عینک انجام می دهند.

علائم پیر چشمی چیست ؟

  1. عدم توانایی مطالعه در فاصله نزدیک
  2. احساس سر درد در حین انجام مواردی هم چون نوشتن ، خیاطی و غیره.