احتمالا شما هم با این عارضه مواجه شده اید که در حین نگاه کردن به یک تصویر یا یک صفحه سفید ، ذراتی شبیه به گرد و غبار در برابر چشم شما قرار گرفته و هر چقدر هم که پلک می زنید از بین نمی رود و همزمان با حرکت دادن چشم تان ، آن ها نیز حرکت می کنند اما شما توانایی دنبال کردن آن ها را با حرکت چشم ندارید ؛ در علم پزشکی به این اختلال مگس پران چشم می گویند. برای درمان این عارضه می توانید به دکتر آراز محمدزاده جراح و متخصص چشم تبریز مراجعه فرمایید.

مگس پران

علت بروز مگس پران

در سنین پایین رشته های زجاجیه چشم بسیار ظریف هستند اما با افزایش سن آن ها  ضخیم شده و به یکدیگر می چسبند و به همین علت سبب بروز کدورت در بینایی می شوند همانطور که گفته شد این عارضه با نام مگس پران چشم شناخته می شود. یکی از شایع ترین دلایل بروز این بیماری کنده شدن رشته های زجاجیه از جای اصلی خود می باشد که در این حالت می گویند جداشدگی خلفی زجاجیه رخ داده است این حالت معمولا در افراد مسن رخ می دهد.

چه افرادی در معرض ابتلا به مگس پران قرار می گیرند ؟

  1. کسانی که سن آن ها بیش از 60 سال است.
  2. کسانی که نزدیک بین هستند.
  3. کسانی که در گذشته جراحی چشم هم چون جراحی آب مروارید انجام داده اند.
  4. اشخاصی که در گذشته التهاب چشم داشته اند.

مگس پران

آیا بیماری مگس پران خطرناک است ؟

این بیماری به تنهایی خطرناک نمی باشد اما در برخی از مواقع بروز این بیماری زنگ خطری برای بیماری های جدی می باشد برای مثال این عارضه ممکن است سبب ایجاد سوراخ در شبکیه چشم شود که بسیار خطرناک می باشد. در حالت کلی اگر شما مدت زیادی است که به این اختلال مبتلا هستید و در طی این سال ها این عارضه تغییر نکرده است ( با پیشرفت همراه نبوده ) این بیماری خطرناک نمی باشد. اما در صورتی که این بیماری پیشرفت کند، بیماران را با مشکلات بسیاری در زمینه بینایی مواجه می کند به همین علت بیماران باید بلافاصله پس از ابتلا به این بیماری به چشم پزشک مراجعه کنند. شما می توانید برای تعیین وقت و معاینه چشم جهت تشخیص آن به قسمت تماس با دکتر سایت دکتر آراز محمدزاده مراجعه کنید.

درمان مگس پران

در صورتی که این عارضه آزار دهنده و بزرگ باشد با استفاده از لیزر قابل درمان می باشد. در صورتی که این بیماری منجر به سوارخ شدن شبکیه چشم شود تنها راه درمان آن انجام جراحی می باشد اما در بیشتر مواقع خطرناک نیست و به مرور زمان به خودی خود کوچک شده و از بین می رود در این صورت دیگر نیاز به درمان نمی باشد.