لیزیک از جمله دقیق ترین اعمال جراحی لیزری چشم محسوب می شود که در راستای اصلاح عیوب انکساری چشم ( نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم ) و ایجاد دیدی شفاف و واضح مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر آراز محمدزاده جراح و متخصص چشم و فوق تخصص لیزر وشبکیه در مقاله پیش رو توضیحاتی جامع پیرامون عمل ليزيک ارائه نموده اند ؛ در صورت تمایل به آشنایی با این جراحی لیزری با ما همراه باشید.

عمل لیزیک

لیزیک نوعی جراحی است که به کمک دستگاهی به نام میکروکراتوم به منظور اصلاح مشکلات بینایی اعم از نزدیک بینی ، پیرچشمی و آستیگماتیسم انجام می شود و به فرد کمک می کند تا عینک خود را کنار بگذارد.

در واقع با ليزيک می توان قرنیه چشم را برای تمرکز بهتر نور اصلاح کرد. این جراحی کاملا بدون درد بوده و غالبا هر دو چشم در یک ربع جراحی می شوند.

در این جراحی قسمتی از ضخامت قرنیه توسط تیغه های میکروکراتوم یا لیزر فمتوسکند برش داده و جمع می شوند و پس از اینکه لیزر تابانده شد ، لایه جمع شده به محل قبلی بازگردانده خواهند شد.

لیزیک

در این بخش از مقاله ؛ برای آشنایی بیشتر شما با مفاهیم نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم ؛ توضیحاتی بیان داشته ایم.

 1. نزدیک بینی : در برخی افراد بزرگی کره چشم یا دفرمیتی انحنای قرنیه ، سبب تمرکز نور در قسمت جلوی شبکیه شده و در نتیجه ، دیدن اشیائی که در فاصله دور قرار دارند برای فرد دشوار می شود که اصطلاحا گفته می شود که فرد دچار نزدیک بینی است.
 2. دوربینی : برخی افراد دارای کره چشم با اندازه متوسط هستند یا این که انحنای قرنیه آن ها دچار دفرمیتی است ، لذا در این افراد نور در قسمت پشت شبکیه تمرکز بافته و بدین ترتیب امکان دیدن اشیاء در فاصله نزدیک برای آن ها دشوار می گردد.
 3. آستیگماتیسم : نامنظم بودن شکل قرنیه یا به اصطلاح اعوجاج قرنیه ، سبب بروز آستیگماتیسم شده و دیدن اشیاء در فواصل دور و نزدیک را مشکل می کند.

عمل ليزيک چه مزایایی دارد ؟

 • تعداد کثیری از متقاضیان عمل لیزیک ( حدود 96 درصد بیماران ) ، پس از انجام این جراحی ؛ نتیجه خوبی کسب می کنند.
 • به منظور انجام این جراحی ؛ با استفاده از قطره های بی حس کننده ، چشم را بی حس می کنند تا بیمار حین عمل هیچ دردی احساس نکند.
 • غالبا پس از گذشت یک روز از جراحی ، بینایی بیمار بهبود می یابد.
 • بعد از اتمام جراحی  ، پانسمان و بخیه لازم نیست.
 • پس از گذشت چندین سال از جراحی ليزيک ، می توان نسبت به بازسازی یا ایجاد تغییر در قرنیه اقدام نمود.
 • با انجام عمل ليزيک ، نیاز بیمار به استفاده از عینک و لنز تماسی به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

کاندیدای مناسب جراحی لیزیک

 • افرادی که سن آن ها حداقل 18 سال است.
 • افرادی که از عینک و لنزهای تماسی خسته شده اند.
 • افرادی که دارای سلامت روحی و جسمی کافی هستند.
 • افرادی که شماره چشمشان حداقل در یکسال اخیر ثابت بوده است.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی لیزیک نمی باشند ؟

 • افرادی که قوز قرنیه دارند.
 • افرادی که نامنظمی در سطح قرنیه شان وجود دارد.
 • افرادی که به بیماری های خود ایمنی مبتلا هستند.
 • افرادی که دچار بیماری آب سیاه و آب مروارید می باشند.

لیزیک

عوارض جراحی لیزیک

ممکن است یک الی دو روز پس از جراحی لیزیک بیمار متوجه درد و ناراحتی شود که طبیعی بوده و پس از مدتی برطرف می شوند. از دیگر عوارض این جراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. تاری دید
 2. چشم های خشک
 3. سختی رانندگی در شب
 4. دیدن هاله های خارج از تصویر
 5. دیدن تصویر به صورت نوسان دار

نحوه جراحی لیزیک

در اولین قدم چشم های بیمار معاینه می شود ، پس از بررسی وضعیت چشم ها مشخص خواهد شد که انجام عمل لیزیک برای بیمار مناسب است یا خیر.

مواردی که در معاینه چشم ها مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از :

 1. شکل و ضخامت قرنیه
 2. سایز مردمک
 3. عیوب انکساری از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی ، آستیگماتیسم

همچنین میزان رطوبت چشم ها بررسی می شوند و ممکن است به منظور جلوگیری از خشک شدن چشم ها پس از جراحی ، یک سری اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

افرادی که از نزدیک بینی شدید یا متوسط ، دور بینی ، آستیگماتیسم یا قرنیه ضخیم شده برخوردارند ، بهترین کاندید برای انجام جراحی ليزيک می باشند.

پیش از جراحی ليزيک وسیله ای اتوماتیک به کار گرفته شده که نقشه ای از قرنیه ایجاد می کند. این کار به تشخیص بهتر پزشک کمک خواهد کرد.

اقدامات قبل از جراحی لیزیک

 • حداقل از دو هفته پیش از جراحی لیزیک بیمار نباید از لنز های تماسی استفاده کند چرا که لنز های تماسی موجب تغییر حالت قرنیه می شوند.
 • در صورت استفاده از دارو های شیمیایی یا گیاهی حتما پزشک خود را آگاه کنید. همچنین اگر سابقه بیماری دارید چشم پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • شب قبل از عمل شام سبکی میل کنید.
 • از داشتن آرایش چشم یا تزئینات مویی خودداری نمایید.

لیزیک

مراقبت های بعد از جراحی لیزیک چشم

افرادی که تحت عمل جراحی لیزیک قرار می گیرند باید بدانند که انجام جراحی پایان کار نیست و برای کسب نتیجه مطلوب رعایت یک سری نکات و مراقبت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین این اقدامات دوران نقاهت بیمار را کوتاه و راحت تر خواهند کرد.

از جمله مراقبت های بعد از جراحی ليزيک چشم عبارتند از :

 • استفاده به موقع از دارو ها و قطره هایی که متخصص چشم برای شما تجویز کرده ، بسیار مهم است. بنابراین مصرف آن ها را فراموش نکنید.
 • توصیه می شود پیش از برداشتن لنز از چشم ها ، از دست زدن و شستن چشم های خود پرهیز کنید.
 • تا زمانی که لنز به روی چشم ها قرار دارد ، بهتر از سفر کردن خودداری کنید و در دسترس پزشک معالج خود باشید.
 •  به هنگام استفاده از قطره مراقب باشید که نوک آن با چشم برخورد نکند.
 • بدون مشورت با متخصص چشم مصرف دارو های خود را قطع نکنید. همچنین استفاده از هرگونه داروی گیاهی یا شیمیایی ممنوع می باشد. خصوصا دارو هایی همچون آسپرین که سبب رقیق شدن خون می شوند.
 • به مدت یک ماه رفتن به استخر و دریا ممنوع می باشد. زیرا نمک و کلر موجود در آب آن ها، برای چشم ها مضر هستند.
 • پس از انجام جراحی ليزيک ، مطالعه کردن ، کار با کامپیوتر و موبایل بلامانع است اما این امکان وجود دارد که چشم ها خسته شوند. به همین خاطر توصیه می شود تا یک هفته به طور کامل استراحت کنید و کمتر از کامپیوتر و موبایل استفاده نمایید.
 • افرادی که تحت عمل جراحی ليزيک قرار می گیرند ، باید حداقل به مدت 6 ماه از عینک آفتابی استفاده کنند.
 • پس از عمل ليزيک وضو گرفتن مشکلی ایجاد نمی کند.
 • بعد از گذشت سه هفته از عمل خود می توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید.

موفقیت جراحی لیزیک

عموم مردم بر این باورند که جراحی لیزیک ، صرفا نوعی عمل درمانی است ؛ این در حالی است که بسیاری از پزشکان متخصص چشم معتقدند که عمل ليزيک ، علاوه بر این که جنبه درمانی دارد یک عمل موثر در راستای رهایی از عینک نیز به شمار می رود.

به طور کلی موفقیت این عمل جراحی ، در وهله اول مستلزم انتخاب بهترین متخصص چشم می باشد ؛ از دیگر مواردی که بر روی میزان موفقیت جراحی ليزيک اثرگذارند باید به سن فرد و همچنین ضخامت قرنیه چشم وی اشاره نمود.

به طور کلی جراحی ليزيک ، در افرادی که قرنیه چشم نازکی دارند و همچنین افرادی که انحنای قرنیه چشمشان غیرطبیعی است ، نباید صورت پذیرد.

توجه داشته باشید در صورت عدم توجه به سن فرد متقاضی عمل ليزيک و نیز بی توجهی به ضخامت قرنیه ، احتمال بروز عفونت قرنیه وجود خواهد داشت.

از این رو عموما توصیه می شود افراد در بازه سنی 18 تا نهایتا 55 سال ، تحت عمل ليزيک قرار گیرند.

لازم به ذکر است که در افراد میانسال ؛ توانایی بدن در ترمیم بافت ها کاهش یافته و در نتیجه توصیه می شود افراد در سنین بالا در صورت عدم تمایل به استفاده از عینک ، از لنزهای تماسی استفاده نمایند.

آیا در صورت ابتلا به قوز شدید قرنیه می توان عمل لیزیک انجام داد ؟

در صورتی که دچار قوز قرنیه شدید هستید ، باید این نکته مهم را بدانید که انجام اعمال جراحی لیزری چشم ؛ از جمله لیزیک ، لازک و غیره برای شما مجاز نخواهد بود.

عزیزانی که به قوز شدید قرنیه مبتلا هستند ، می توانند از لنزهای اسکرال استفاده نمایند ؛ این لنزها ، قابلیت دید شفاف و واضح را برای شما فراهم می آورند.

اگر قبلا جراحی پلک انجام داده باشم می توانم عمل لیزیک انجام دهم ؟

بله ؛ افرادی که پیشتر عمل جراحی پلک انجام داده اند ، می توانند بعد از پایان دوره بهبودی و در رسیدن به وضعیت مناسب ، اقدام به انجام عمل لیزیک نمایند ؛ البته مشروط به این که از شرایط لازم برای این جراحی برخوردار باشند.

عمل لیزیک چقدر طول می کشد ؟

زمان انجام جراحی لیزیک ، معمولا برای هر چشم حدود 10 دقیقه به طول می انجامد و نتیجه نهایی عمل ، حدودا چند روز تا چند هفته بعد از عمل ، قابل مشاهده خواهد بود.

آیا نتیجه عمل لیزیک دائمی است ؟

عمدتا ماحصل عمل لیزیک ، دائمی می باشد و بهبود دید بدون نیاز به عینک و لنز را برای همیشه امکان پذیر می سازد.

البته باید اشاره داشت که در موارد معدودی ، ممکن است فرد به مرور زمان دچار بازگشت عیوب انکساری چشم ( نزدیک بینی ، دوربینی یا آستیگماتیسم ) شود ؛ که این مسئله موجب ناپایداری نتیجه ليزيک شده و فرد را مجددا با تاری دید مواجه خواهند ساخت.

عمل لیزیک بهتر است یا لازک ؟

از لیزیک می توان به عنوان پرطرفدارترین عمل جراحی لیزری چشم یاد کرد ، اما با این وجود برخی افراد هستند که شرایط مساعد جهت انجام عمل ليزيک را ندارند ، این دسته از افراد می توانند اقدام به انجام عمل لازک یا پی آر کی نمایند.

لازم به ذکر است که عمل لازک و پی آر کی ، نیز امکان وضوح دید بدون نیاز به عینک را برای افراد به ارمغان می آورند.

هزینه عمل لیزیک

هزینه کلیه عمل های جراحی درمانی و زیبایی ، اعم از جراحی لیزیک ؛ با توجه به عوامل مختلفی متغیر بوده و نمی توان پیش از معاینه و بررسی بیمار ، قیمت از پیش تعیین شده ای را در خصوص آن ها اعلام نمود.