لیزیک از جمله دقیق ترین اعمال جراحی لیزری چشم محسوب می شود که در راستای اصلاح عیوب انکساری چشم ( نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم ) و ایجاد دیدی شفاف و واضح مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر آراز محمدزاده جراح و متخصص چشم و فوق تخصص لیزر و شبکیه در مقاله پیش رو توضیحاتی جامع پیرامون عمل لیزیک در تبریز و سایر شهر های ایران ارائه نموده اند ؛ در صورت تمایل به آشنایی با این جراحی لیزری با ما همراه باشید.

 

لیزیک

 

عمل لیزیک در تبریز با دکتر آراز محمدزاده

ليزیک نوعی جراحی است که به کمک دستگاهی به نام میکروکراتوم به منظور اصلاح مشکلات بینایی اعم از نزدیک بینی ، پیرچشمی و آستیگماتیسم انجام می شود و به فرد کمک می کند تا عینک خود را کنار بگذارد. در واقع با انجام جراحی لیزیک در تبریز یا سایر شهر های ایران می توان قرنیه چشم را برای تمرکز بهتر نور اصلاح کرد. جراحی تصحیح بینایی با لیزر کاملا بدون درد بوده و غالبا هر دو چشم در یک ربع جراحی می شوند. در عمل جراحی لیزر چشم قسمتی از ضخامت قرنیه توسط تیغه های میکروکراتوم یا لیزر فمتوسکند برش داده و جمع می شوند و پس از اینکه لیزر تابانده شد ، لایه جمع شده به محل قبلی بازگردانده خواهند شد. در این بخش از مقاله ؛ برای آشنایی بیشتر شما با مفاهیم نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم ؛ توضیحاتی بیان داشته ایم.

نزدیک بینی : در برخی افراد بزرگی کره چشم یا دفرمیتی انحنای قرنیه ، سبب تمرکز نور در قسمت جلوی شبکیه شده و در نتیجه ، دیدن اشیائی که در فاصله دور قرار دارند برای فرد دشوار می شود که اصطلاحا گفته می شود که فرد دچار نزدیک بینی است این عارضه با انجام جراحی لیزیک در تبریز به دست بهترین جراح و متخصص چشم در تبریز قابل رفع و درمان می باشد.

دوربینی : برخی افراد دارای کره چشم با اندازه متوسط هستند یا این که انحنای قرنیه آن ها دچار دفرمیتی است ، لذا در این افراد نور در قسمت پشت شبکیه تمرکز بافته و بدین ترتیب امکان دیدن اشیاء در فاصله نزدیک برای آن ها دشوار می گردد.

آستیگماتیسم : نامنظم بودن شکل قرنیه یا به اصطلاح اعوجاج قرنیه ، سبب بروز آستیگماتیسم شده و دیدن اشیاء در فواصل دور و نزدیک را مشکل می کند.

 

لیزیک

 

لیزیک آستیگمات ، نزدیک بینی و دوربینی

سازمان غذا و دارو که به اختصار FDA نام دارد ، لیزر اگزایمر که پرتولیزی است که برای انجام لیزیک چشم مورد استفاده قرار می گیرد ، را برای تصحیح نزدیک بینی تا 12- دیوپتر با 4- دیوپتر آستیگمات و  دور بینی 1+ تا 6+ با یک دیوپتر آستیگمات را تائید نموده است که این بدین معنا است که از این تکنیک برای درمان آستیگمات ، نزدیک بینی و دور بینی استفاده می گردد. دیوپتر ، معیار سنجش عیوب انکساری چشم می باشد که دیوپتر منفی به معنای نزدیک بینی و دیوپتر مثبت به منزله دور بینی است. هر شخصی که تحت عمل جراحی لیزر چشم قرار می گیرد ، تمایل دارد بداند که شانس به دست آوردن بهترین و مطلوب ترین نتایج در عمل جراحی اش چقدر می باشد. باید در این خصوص بگویم برای نزدیکی بینی کم و متوسط که مقدار ان ها تا 7- دیوپتر می باشد در حدود 95 درصد از بیماران دید بدون عینک 5/10 تا 6/10 یا حتی بیشتر به دست می آورند و 85 درصد شانس دید بدون عینک 8/10 تا 9/10 یا بهتر را دارند. این بدان معناست که وابستگی افراد به میزان بسیار زیادی به عینک کم خواهد شد. اما این امکان وجود دارد تا برای انجام کار های دقیق تر چشمی ، مانند رانندگی به خصوص در شب ، مطالعه کتاب و غیره به یک عینک با شماره کم نیاز داشته باشند. لازم است بگویم که این تصور که lasek نمی تواند آستیگماتیسم را درمان کند کاملا اشتباه بوده چرا که آستیگماتیسم بیش از 3 دیوپتر بالا تر نمی رود و از همین رو می تواند به طور کامل با انجام عمل لیزیک آن را تصحیح کرد. حتی اندازه های بیشتری از این مشکل را می توان با انجام این عمل جراحی درمان کرد و به نتایجی مطلوب دست پیدا کرد. هر چند که این احتمال نیز وجود دارد که گاها برای نمره های خیلی بالا نیاز باشد تا عمل لیزر چشم مجددا صورت گیرد.

عمل لیزیک چشم برای حل چه مشکلاتی مناسب است؟

 – نزدیک‌بینی : در این حالت، تصاویر دور تار به نظر می‌رسند.
 – دوربینی : در این حالت، تصاویر نزدیک تار به نظر می‌رسند.
 – آستیگماتیسم : در این حالت، تصاویر به دلیل انحنای نامنظم قرنیه تار به نظر می‌رسند.
عمل لیزیک با تغییر شکل قرنیه، نور را به درستی روی شبکیه متمرکز می‌کند و باعث بهبود بینایی می‌شود. این عمل می‌تواند برای افراد با شماره چشم بالا و آستیگماتیسم شدید نیز مناسب باشد.

عمل لیزر چشم چه مزایایی دارد ؟

 • تعداد کثیری از متقاضیان عمل ( حدود 96 درصد بیماران ) ، پس از انجام این جراحی ؛ نتیجه خوبی کسب می کنند.
 • به منظور انجام این جراحی ؛ با استفاده از قطره های بی حس کننده ، چشم را بی حس می کنند تا بیمار حین عمل هیچ دردی احساس نکند.
 • غالبا پس از گذشت یک روز از عمل لیزیک ، بینایی بیمار بهبود می یابد.
 • بعد از اتمام جراحی  ، پانسمان و بخیه لازم نیست.
 • پس از گذشت چندین سال از جراحی تصحیح بینایی با لیزر ، می توان نسبت به بازسازی یا ایجاد تغییر در قرنیه اقدام نمود.
 • با انجام عمل جراحی لیزر چشم ، نیاز بیمار به استفاده از عینک و لنز تماسی به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

چه کسانی کاندیدای عمل لیزیک چشم هستند ؟

 • عمل لیزیک برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.
 • زنان باردار یا شیرده باید قبل از عمل لیزیک با پزشک خود مشورت کنند.
 • افراد مبتلا به برخی بیماری‌های چشم مانند آب مروارید یا آب سیاه ممکن است برای عمل لیزیک مناسب نباشند.
 • قبل از عمل لیزیک، لازم است معاینات کاملی توسط چشم‌پزشک انجام شود.
 • بعد از عمل لیزیک، لازم است از دستورات پزشک به دقت پیروی کنید.
 • عمل لیزیک می‌تواند یک روش مؤثر برای اصلاح عیوب انکساری چشم و بهبود بینایی باشد.

لیزیک

 

عوارض عمل لیزیک چشم

ممکن است یک الی دو روز پس از عمل جراحی لیزر چشم بیمار متوجه درد و ناراحتی شود که طبیعی بوده و پس از مدتی برطرف می شوند. از دیگر عوارض این جراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. چشم های خشک
 2. سختی رانندگی در شب
 3. تاری دید بعد از عمل
 4. دیدن هاله های خارج از تصویر
 5. دیدن تصویر به صورت نوسان دار بعد از تصحیح بینایی با لیزر

نحوه جراحی لیزیک در تبریز

در اولین قدم چشم های بیمار معاینه می شود ، پس از بررسی وضعیت چشم ها مشخص خواهد شد که انجام این عمل برای بیمار مناسب است یا خیر. مواردی که در معاینه چشم ها مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از :

 1. شکل و ضخامت قرنیه
 2. سایز مردمک
 3. عیوب انکساری از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی ، آستیگماتیسم

همچنین میزان رطوبت چشم ها بررسی می شوند و ممکن است به منظور جلوگیری از خشک شدن چشم ها پس از جراحی تصحیح بینایی با لیزر ، یک سری اقدامات پیشگیرانه انجام شود. افرادی که از نزدیک بینی شدید یا متوسط ، دور بینی ، آستیگماتیسم یا قرنیه ضخیم شده برخوردارند ، بهترین کاندید برای انجام عمل جراحی لیزر چشم می باشند. پیش از جراحی وسیله ای اتوماتیک به کار گرفته شده که نقشه ای از قرنیه ایجاد می کند. این کار به تشخیص بهتر بهترین جراح عمل لیزر چشم در تبریز و دیگر استان ها کمک خواهد کرد.

👁‍🗨 جراحی فمتولیزیک با دکتر آراز محمدزاده

تفاوت فمتولیزیک با لیزیک

 • تفاوت عمل های مختلف لیزی در نحوه ایجاد برش ها بر روی قرنیه چشم می باشد. در عمل لیزر چشم ، برش نازک قرنیه با استفاده از ابزاری به نام میکروکراتوم صورت می پذیرد. پس از برداشتن فلپ حاصله ، پرتو لیزر اکسایمر به قرنیه تابانده می شود. اما در برخی از داوطلبین که از نزدیک شدن تیغ میکروکراتوم به چشمشان استرس و ترس دارند. برای این افراد ، عمل فمتولیزیک پیشنهاد می شود چرا که در این پروسه هیچ گونه تیغ جراحی وجود نداشته و تمامی مراحل جراحی با استفاده از نور لیزر انجام می شود.
 • دیگر تفاوتی که میان این دو عمل وجود دارد ، عوارض جانبی بعد از عمل می باشد. در تکنیک لیزر فمتوسکند به دلیل دقت بسیار بالای برش و ضخامت نازک فلپ ، عوارض جانبی بسیار کم می باشد. همچنین ریسک های که در عمل ليزيک برای ایجاد برش وجود دارد ، در این تکنیک وجود نخواهد داشت. چرا که برش ها توسط نرم افزار های پیشرفته انجام می شوند.
 • تفاوت دیگر موجود در میان این دو پروسه هزینه های عمل می باشد. از آنجایی که در عمل تمام لیرز ، در واقع دو جراحی توسط نورلیزر انجام می شود هزینه های آن چندین برابر عمل ليزيک می باشد.
 • از سوی دیگر عمل لیزیک بسیار فراگیر تر بوده و در تمامی شهر های کشور توسط بهترین و متبحر ترین جراحان و متخصصان چشم انجام می گیرد اما عمل تمام لیزر به دلیل برخورداری از دستگاه های پیشرفته لیزر فمتوسکند ، تنها در برخی مراکز انجام می گیرد.
 • این دو لیزر کاملا شبیه به یک دیگر هستند و تنها در مواردی که ذکر شد با یک دیگر تفاوت دارند ، اگر با مطالعه این متن قادر به تصمیم گیری نبودید بهتر است با بهترین جراح و متخصص چشم خود در تبریز مشورت کنید. دکتر آراز محمد زاده بهترین جراح و متخصص چشم تبریز قادر به انجام هر دو عمل فوق بنابر شرایط شما می باشند. پس بدون ترس و نگرانی می توانید به ایشان مراجعه نمایید.

 

لیزیک

 

عوارض عمل لیزیک در پیری

امروزه ، به طور متوسط ، یک سوم از افرادی که دارای سنین بالای 65 سال هستند ، از مشکلات بینایی رنج می برند و به دنبال راهی برای درمان مشکلات خود هستند. یکی از راه کار های درمانی که این افراد برای درمان مشکلات خود انتخاب می کنند عمل لیزیک می باشد. اما آیا این عمل برای افراد سالخورده و پا به سن گذاشته مناسب است؟ عوارض خاصی آن ها را تهدید نمی کند؟ در این قسمت از مقاله قصد داریم در رابطه با این موضوع مطالبی را بیان کنیم. به طور کلی درمان ها و عمل های چشم پزشکی به عنوان درمان های کم خطر و کم عارضه شناخته می شوند ، برای مثال می توان به عمل جراحی آب مروارید در افراد مسن اشاره کرد که به عنوان یکی از ایمن ترین و پر تکرار ترین عمل های جراحی در جهان به حساب می آید. اما با این وجود سن بالا خطراتی را نیز با خود به دنبال دارد که باید پیش از انجام روش درمانی در نظر گرفته شود. اما هر چه سن افراد بیشتر باشد احتمال اینکه فرد متقاضی به عوارض جانبی حاد و پر خطر مانند آب مروارید دچار شود بسیار زیاد است. اما پیری و افزایش سن صرفا نمی توانند دلیلی برای انجام ندادن عمل ليزيک باشد. چرا که شما با انتخاب یک جراح و متخصص می توانید از وقوع آن ها جلوگیری کنید. لازم است بدانید که طبق آمار از هر ده نفری که عمل لیزیک را انجام داده اند ، هشت نفر از آن ها برای همیشه نیازی به عینک ها و لنز های اصلاحی نداشته اند. پس اگر سن تان بالا است و متقاضی این روش درمانی هستید اما از انجام آن می ترسید بهتر است با یک متخصص مجرب و متبحر در زمینه عمل تصحیح شماره چشم صحبت کنید تا وی پس از بررسی شرایط شما نظر قطعی را اعلام نماید.

چند وقت بعد از جراحی لیزیک می توان ورزش را آغاز کرد ؟

انجام برخی ورزش های سبک همانند ورزش های کششی حدود دو الی سه روز پس از جراحی مانعی ندارد اما برخی ورزش ها همچون شنا و ورزش های رزمی 2 الی 3 ماه زمان نیاز دارد و افراد باید از انجام آن خودداری کنند و پس از گذشته این بازه زمانی و با توجه به نظر پزشک با دقت و تمرکز بالایی فعالیت های ورزشی خود را آغاز نمایند.

آیا ممکن است افراد بعد از جراحی دچار آب مروارید شوند ؟

بله ، یکی از عوارض احتمالی که ممکن است افراد بعد از جراحی لیزیک یا لازک با آن مواجه شوند ، آب مروارید می باشد.

اقدامات قبل از جراحی لیزیک

 • حداقل از دو هفته پیش از جراحی بیمار نباید از لنز های تماسی استفاده کند چرا که لنز های تماسی موجب تغییر حالت قرنیه می شوند.
 • در صورت استفاده از دارو های شیمیایی یا گیاهی حتما بهترین دکتر جراحی لیزیک چشم خود را آگاه کنید. همچنین اگر سابقه بیماری دارید چشم پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • شب قبل از عمل جراحی لیزر چشم شام سبکی میل کنید.
 • از داشتن آرایش چشم یا تزئینات مویی قبل از جراحی تصحیح بینایی با لیزر خودداری نمایید.

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم

افرادی که تحت عمل جراحی ليزیک  قرار می گیرند باید بدانند که انجام جراحی پایان کار نیست و برای کسب نتیجه مطلوب رعایت یک سری نکات و مراقبت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین این اقدامات دوران نقاهت بیمار را کوتاه و راحت تر خواهند کرد.

از جمله مراقبت های بعد از جراحی تصحیح بینایی با لیزر چشم عبارتند از :

 • استفاده به موقع از دارو ها و قطره هایی که متخصص چشم برای شما تجویز کرده ، بسیار مهم است. بنابراین مصرف آن ها را فراموش نکنید.
 • توصیه می شود پیش از برداشتن لنز از چشم ها ، از دست زدن و شستن چشم های خود پرهیز کنید.
 • تا زمانی که لنز به روی چشم ها قرار دارد ، بهتر از سفر کردن خودداری کنید و در دسترس دکتر چشم پزشک خود باشید.
 •  به هنگام استفاده از قطره مراقب باشید که نوک آن با چشم برخورد نکند.
 • بدون مشورت با متخصص چشم مصرف دارو های خود را قطع نکنید. همچنین استفاده از هرگونه داروی گیاهی یا شیمیایی ممنوع می باشد. خصوصا دارو هایی همچون آسپرین که سبب رقیق شدن خون می شوند.
 • به توصیه دکتر آراز محمد زاده بهترین جراح عمل لیزیک تبریز به مدت یک ماه بعد از عمل رفتن به استخر و دریا ممنوع می باشد. زیرا نمک و کلر موجود در آب آن ها، برای چشم ها مضر هستند.
 • پس از انجام جراحی تصحیح بینایی با لیزر ، مطالعه کردن ، کار با کامپیوتر و موبایل بلامانع است اما این امکان وجود دارد که چشم ها خسته شوند. به همین خاطر توصیه می شود تا یک هفته به طور کامل استراحت کنید و کمتر از کامپیوتر و موبایل استفاده نمایید.
 • پس از عمل ليزیک وضو گرفتن مشکلی ایجاد نمی کند.
 • بعد از گذشت سه هفته از عمل خود می توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید.
 • دکتر محمدزاده بهترین دکتر عمل تصحیح بینایی به افرادی که تحت عمل جراحی لیزر چشم قرار می گیرند همواره می گویند ، باید حداقل به مدت 6 ماه از عینک آفتابی استفاده کنند.

آیا این تکنیک جراحی همراه با درد بسیار زیاد است؟

پس از پایان جراحی لیزیک ، ممکن است افراد درد و سوزش جزئی را در چشم های خود تجربه کنند. اما به طور کلی باید بدانید که این تکنیک درد نسبتا کمی داشته و می توان آن را با مصرف دارو های مسکن تجویز شده توسط چشم پزشک تسکین بخشید.

چه ضخامتی از قرنیه در لیزیک برداشته می شود ؟

در پروسه درمانی لیزیک یک لایه بسیار نازک یا ضخامت حدود 130 میکرون از سطح قرنیه توسط ابزاری بنام میکروکراتوم برداشته می شود و سپس توسط لیزر اگزایمر که توسط کامپیوتر کنترل می شود ، تراش قرنیه ، متناسب با شماره ی عینک صورت می گیرد. پس از انجام این تراش که حدود 10 ثانیه زمان می برد که توسط نور لیزر انجام می شود ، لایه اولیه بر روی قرنیه برگردانده شده و این عمل به پایان می رسد. طول مدت درمان بر روی هر چشم حدود 5 دقیقه خواهد بود.

لیزیک

 

موفقیت جراحی لیزیک در تبریز

عموم مردم بر این باورند که  عمل جراحی لیزر چشم ، صرفا نوعی عمل درمانی است ؛ این در حالی است که بسیاری از پزشکان متخصص چشم معتقدند که عمل تصحیح بینایی با لیزر ، علاوه بر این که جنبه درمانی دارد یک عمل موثر در راستای رهایی از عینک نیز به شمار می رود. به طور کلی موفقیت این عمل جراحی ، در وهله اول مستلزم انتخاب بهترین جراح و متخصص عمل لیزیک تبریز یا شهر محل سکونت خود می باشد ؛ از دیگر مواردی که بر روی میزان موفقیت عمل جراحی لیزر چشم اثرگذارند باید به سن فرد و همچنین ضخامت قرنیه چشم وی اشاره نمود. به طور کلی جراحی تصحیح بینایی ، در افرادی که قرنیه چشم نازکی دارند و همچنین افرادی که انحنای قرنیه چشمشان غیرطبیعی است ، نباید صورت پذیرد. توجه داشته باشید در صورت عدم توجه به سن فرد متقاضی عمل تصحیح بینایی با لیزر و نیز بی توجهی به ضخامت قرنیه ، احتمال بروز عفونت قرنیه وجود خواهد داشت. از این رو عموما توصیه می شود افراد در بازه سنی 18 تا نهایتا 55 سال ، تحت عمل قرار گیرند. لازم به ذکر است که در افراد میانسال ؛ توانایی بدن در ترمیم بافت ها کاهش یافته و در نتیجه توصیه می شود افراد در سنین بالا در صورت عدم تمایل به استفاده از عینک ، از لنزهای تماسی استفاده نمایند.

سن مناسب برای عمل لیزیک چشم

یکی از مهم ترین و متداول ترین سوالاتی که می تواند ذهن افراد را به خود درگیر کند این است که سن مناسب برای انجام لیزر چشم چه زمانی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم با وجود اینکه عمل لیزر چشم یک عمل جراحی بی خطر و موثر جهت بهبود بینایی افراد است ، اما انجام آن بر روی افراد زیر 18 سال به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در برخی از موارد این امکان وجود دارد که چشم یک فرد تا قبل از سن 21 سالگی به طور کامل شکل نگرفته باشد و به همین دلیل فرد بینایی ضعیفی داشته باشد. اگر نوجوانی که چشمان او هنوز به طور کامل شکل نگرفته است این عمل را انجام دهد ، نتایج موقتی را دریافت خواهد کرد که با گذشت زمان از بین می روند و باعث می شود فررد در آینده نیاز به انجام عمل اصلاحی دیگری داشته باشد. از همین رو بیشتر پزشکان توصیه می کنند که تا سن 18 الی 21 سالگی صبر کنید و اجازه دهید تا چشم ها به مدت 2 سال وضعیت ثابتی داشته باشد. پس از آن نسبت به انجام عمل لیزر چشم اقدام کنند. عمل تصحیح بینایی با لیزر برای نوجوانان نیز همانند کودکان مناسب نبود چرا که بیماری درمان شده یا به عبارتی دیگر ضعف بینایی ، پروسه ای است که با گذشت زمان ادامه پیدا کرده و پیشرفت می کند. از طرفی دیگر بیمارانی که سن آن ها نزیک به 40 می باشد و چشم های آن ها به دلیل دچار شدن به بیماری های مختلفی همچون پیرچشمی ضعیف شده است  نیز نمی توانند عمل لیزیک را انجام دهند. چرا که بیماری های چشمی نظیر پیرچشمی زمانی ایجاد می شوند که لنز های طبیعی چشم انعطاف خود را از دست دهند و میان اجسام دور و نزدیک تمایز قائل نشوند.

آیا قبل از آغاز فرایند جراحی امکان استفاده از لنز های طبی وجود دارد ؟

با توجه به مدت زمانی که شما از لنز ها استفاده کرده اید ، چشم پزشک توصیه هایی برای شما نیز خواهد داشت. به طور کلی باید چند هفته قبل از آغاز عمل لیزیک ، افراد از لنز های طبی استفاده نکنند و به جای آن با استفاده از عینک های طبی دید خود را بهبود بخشند.  زیرا لنز ها شکل طبیعی قرینه را می توانند تغییر دهند. در واقع این عارضه می تواند سبب اندازه گیری نادرست قرینه  شود که نتیجه حاصل از جراحی مطلوب و خوش آیند نخواهد بود.

آیا امکان دارد بعد از انجام جراحی لیزیک نمره چشم باز گردد ؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که افاد متقاضی عمل ليزیک در تبریز از پزشکان و متخصصان چشم پزشکی می پرسند این است که آیا این امکان وجود دارد تا بعد از انجام این پروسه نمره چشم ها به حالت قبل از عمل برگردد یا خیر؟ همانطور که می دانید یکی از مهم ترین فاکتور های که کاندید عمل تصحیح بینایی با لیزر باید داشته باشد این است که نمره چشم او برای مدت زمان کوتاهی حداقل شش ماه ثابت باشد تا بتوان این پروسه را انجام داد و نتایج خارق العاده و مطلوبی را خلق نمود. افرادی که شماره چشم آن ها در طول این مدت در حال تغییر و ضعیف شدن می باشد اصلا گزینه مناسبی برای انجام جراحی لیزیک در تبریز نمی باشند. اما با این وجود در نظر بگیرید چنین شخصی اقدام به انجام این پروسه درمانی کند ، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ بالطبع بعد از عمل شماره چشم آن ها ضعیف تر خواهد شد و در چنین شرایطی به نظر می آید که شماره چشم افراد بعد از انجام عمل جراحی به حالت قبل بازگشته است. در صورتی که این تغییر به دلیل ضعیف شدن خود چشم رخ می دهد. به بیانی دیگر این عمل جراحی نتایج مطلوبی ارائه می دهد اما بعد از مدتی مجددا چشم ضعیف تر می شود و از همین رو فرد بیمار احساس می کند عمل جراحی نتیجه ای مطلوب نداشته و مجدد وضعیت او به حالت قبل باز گشته است. یکی از دیگر دلایل برگشت شماره چشم نیز ابتلا بیماری های چشمی مانند آب مروارید و پیر چشمی می باشد. این دو بیماری یکی از مهم ترین بیماری های است که در اثر افزایش سن می تواند رخ دهد و در بینایی فرد اختلال به وجود آورد. بهتر است در رابطه با علت بازگشت نمره چشم خود با یک پزشک متخصص و مجرب صحبت نمایید.

عمل تصحیح بینایی با لیزر بهتر است یا لازک ؟

از ليزیک می توان به عنوان پرطرفدارترین عمل جراحی لیزر چشم یاد کرد ، اما با این وجود برخی افراد هستند که شرایط مساعد جهت انجام جراحی لیزر چشم را ندارند ، این دسته از افراد می توانند اقدام به انجام عمل لازک یا پی آر کی نمایند. لازم به ذکر است که عمل لازک و پی آر کی ، نیز امکان وضوح دید بدون نیاز به عینک را برای افراد به ارمغان می آورند.

عمل لیزیک چشم ها برای کدام دسته از افراد مناسب نمی باشد؟

به طور کلی چشم پزشکان حاذق و با تجربه در صورتی که افراد به موارد زیر مبتلا باشند ، انجام این پروسه جراحی را جهت بهبود دید افراد پیشنهاد نمی کند.

 1. افرادی که از دید نسبتا خوبی بر خوردار می باشند.
 2. افراد با وجود نزدیک بینی بسیار شدید .
 3. افراد با مردمک های بسیار بزرگ و قرینه ای بسیار نازک.
 4. آن دسته از افراد که با افزایش سن تغییراتی در بینایی ان ها ایجاد شده باشد.
 5. ابتلا افراد به نوعی بیماری چشم که سبب نازک شدن یا بر آمدگی قرینه شود. 0 حتی در مواقعی که به صورت ارثی باشد )
 6. آن دسته از بیماران که ورزش را به صورت جدی دنبال می کنند ، زیرا می تواند در این مواقع آسیبی به چشم ان ها وارد شود.

در پروسه جراحی لیزیک کدام قسمت از چشم افراد جراحی می شود ؟

بهتر است بدانید که این پروسه درمانی بر روی قرنیه چشم افراد انجام می شود. در واقع قرنیه چشم نور ورودی به چشم را به شبکیه می تاباند. در واقع هر نوع اختلال در این ناحیه از چشم ، سبب بازتابش نادرست نور بر روی شبکیه شده و تاری دید را به وجود می آورد. در لیزیک با تصحیح این اختلال در قرنیه چشم افراد ، عیوب انکساری چشم ف تا حد بسیار بالایی بهبود پیدا می کند.

 

لیزیک

 

هزینه عمل لیزیک چشم

هزینه کلیه عمل های جراحی درمانی و زیبایی ، اعم از تصحیح بینایی با لیزر  یا عمل جراحی لیزر چشم؛ با توجه به عوامل مختلفی متغیر بوده و نمی توان پیش از معاینه و بررسی بیمار ، قیمت از پیش تعیین شده ای را در خصوص آن ها اعلام نمود. از همین رو بهتر است برای آگاهی پیدا کردن در رابطه با هزینه های این نوع جراحی به بهترین متخصص و جراح چشم در شهر محل زندگی خود مراجعه کنید.

سوالات متداول

 • آیا در صورت ابتلا به قوز شدید قرنیه می توان عمل تصحیح بینایی با لیزر انجام داد ؟

در صورتی که دچار قوز قرنیه شدید هستید ، باید این نکته مهم را بدانید که انجام اعمال جراحی لیزری چشم ؛ از جمله لیزیک ، لازک و غیره برای شما مجاز نخواهد بود. عزیزانی که به قوز شدید قرنیه مبتلا هستند ، می توانند از لنزهای اسکرال استفاده نمایند ؛ این لنزها ، قابلیت دید شفاف و واضح را برای شما فراهم می آورند.

 • اگر قبلا جراحی پلک انجام داده باشم می توانم عمل لیزر چشم انجام دهم ؟

بله ؛ افرادی که پیشتر عمل جراحی پلک انجام داده اند ، می توانند بعد از پایان دوره بهبودی و در رسیدن به وضعیت مناسب ، اقدام به انجام عمل تصحیح بینایی نمایند ؛ البته مشروط به این که از شرایط لازم برای تصحیح بینایی با لیزر برخوردار باشند.

 • آیا نتیجه عمل لیزیک در تبریز دائمی است ؟

عمدتا ماحصل عمل تصحیح بینایی ، دائمی می باشد و بهبود دید بدون نیاز به عینک و لنز را برای همیشه امکان پذیر می سازد. البته باید اشاره داشت که در موارد معدودی ، ممکن است فرد به مرور زمان دچار بازگشت عیوب انکساری چشم ( نزدیک بینی ، دوربینی یا آستیگماتیسم ) شود ؛ که این مسئله موجب ناپایداری نتیجه تصحیح بینایی با لیزر در تبریز یا سایر شهر های ایران شده و فرد را مجددا با تاری دید مواجه خواهند ساخت.

 • عمل جراحی لیزر چشم چقدر طول می کشد ؟

زمان انجام جراحی تصحیح بینایی ، معمولا برای هر چشم حدود 10 دقیقه به طول می انجامد و نتیجه نهایی عمل ، حدودا چند روز تا چند هفته بعد از عمل ، قابل مشاهده خواهد بود.

 • آیا برای عمل لیزیک چشم بیهوشی نیاز است؟

عمل لیزر چشم معمولا کمتر از 10 دقیقه طول می کشد ، از همین رو نیازی به قرار گرفتن تحت بیهوشی عمومی ندارد. لیزری که قرنیه چشم را تغییر شکل می دهد ، معمولا کمتر از یک دقیقه در چشم خواهد بود. انجام بیهوشی عمومی در طول هر نوع عمل جراحی با خطرات کوچک و بزرگی همراه است و به مقدار قابل توجهی باعث افزایش هزینه های این عمل می شود. اگر در خصوص عمل جراحی لیزر چشم استرس و نگرانی دارید و به همین دلیل تمایل دارید این فرایند تحت بیهوشی کامل انجام شود ، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و این مورد را به یاد داشته باشید که جراح و متخصص چشم تبریز برای شما آرام بخش یا دارو های دیگر را که به آرامش شما و کاهش استرس کمک می کند تجویز خواهد کرد. استفاده از آرام بخش در عمل لیزیک بسیار رایج می باشد. اکثر بیماران نیز از چگونگی سرعت عمل لیزر چشم شگفت زده می شوند و احساس می کنند عمل آن ها راحت تر و سریع تر از آنچه در می پنداشتند بوده و انتظار رویارویی با استرس و نگرانی بیشتری بودند.

 • میزان رضایت از عمل لیزیک چشم نزد دکتر آراز محمد زاده چقدر است؟

تا کنون میزان رضایت از نتایج حاصله از عمل لیزر چشم چه در ایران و چه در سایر کشور ها بسیار زیاد بوده است. اما برای اینکه از میزان رضایت مراجعه کنندگان دکتر آراز محمد زاده بهترین جراح و متخصص چشم تبریز نسبت به عمل لیزیک  ،لازک و پی آر کی آن ها آگاه شوید ، می توانید ویدیو های رضایتمندی مراجعه کنندگان ایشان را در صفحه گالری ویدیو سایت ایشان مشاهده نمایید.