لیزیک از جمله دقیق ترین اعمال جراحی لیزری چشم محسوب می شود که در راستای اصلاح عیوب انکساری چشم ( نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم ) و ایجاد دیدی شفاف و واضح مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر آراز محمدزاده جراح و متخصص چشم و فوق تخصص لیزر و شبکیه در مقاله پیش رو توضیحاتی جامع پیرامون عمل لیزیک در تبریز و سایر شهر های ایران ارائه نموده اند ؛ در صورت تمایل به آشنایی با این جراحی لیزری با ما همراه باشید.

 

لیزیک

 

عمل لیزیک

ليزیک نوعی جراحی است که به کمک دستگاهی به نام میکروکراتوم به منظور اصلاح مشکلات بینایی اعم از نزدیک بینی ، پیرچشمی و آستیگماتیسم انجام می شود و به فرد کمک می کند تا عینک خود را کنار بگذارد. در واقع با انجام جراحی لیزیک در تبریز یا سایر شهر های ایران می توان قرنیه چشم را برای تمرکز بهتر نور اصلاح کرد. جراحی تصحیح بینایی با لیزر کاملا بدون درد بوده و غالبا هر دو چشم در یک ربع جراحی می شوند. در عمل جراحی لیزر چشم قسمتی از ضخامت قرنیه توسط تیغه های میکروکراتوم یا لیزر فمتوسکند برش داده و جمع می شوند و پس از اینکه لیزر تابانده شد ، لایه جمع شده به محل قبلی بازگردانده خواهند شد.

در این بخش از مقاله ؛ برای آشنایی بیشتر شما با مفاهیم نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم ؛ توضیحاتی بیان داشته ایم.

 1. نزدیک بینی : در برخی افراد بزرگی کره چشم یا دفرمیتی انحنای قرنیه ، سبب تمرکز نور در قسمت جلوی شبکیه شده و در نتیجه ، دیدن اشیائی که در فاصله دور قرار دارند برای فرد دشوار می شود که اصطلاحا گفته می شود که فرد دچار نزدیک بینی است این عارضه با انجام جراحی لیزیک در تبریز به دست بهترین جراح و متخصص چشم در تبریز قابل رفع و درمان می باشد.
 2. دوربینی : برخی افراد دارای کره چشم با اندازه متوسط هستند یا این که انحنای قرنیه آن ها دچار دفرمیتی است ، لذا در این افراد نور در قسمت پشت شبکیه تمرکز بافته و بدین ترتیب امکان دیدن اشیاء در فاصله نزدیک برای آن ها دشوار می گردد.
 3. آستیگماتیسم : نامنظم بودن شکل قرنیه یا به اصطلاح اعوجاج قرنیه ، سبب بروز آستیگماتیسم شده و دیدن اشیاء در فواصل دور و نزدیک را مشکل می کند.

 

لیزیک

 

عمل لیزر چشم چه مزایایی دارد ؟

 • تعداد کثیری از متقاضیان عمل ( حدود 96 درصد بیماران ) ، پس از انجام این جراحی ؛ نتیجه خوبی کسب می کنند.
 • به منظور انجام این جراحی ؛ با استفاده از قطره های بی حس کننده ، چشم را بی حس می کنند تا بیمار حین عمل هیچ دردی احساس نکند.
 • غالبا پس از گذشت یک روز از عمل لیزیک ، بینایی بیمار بهبود می یابد.
 • بعد از اتمام جراحی  ، پانسمان و بخیه لازم نیست.
 • پس از گذشت چندین سال از جراحی تصحیح بینایی با لیزر ، می توان نسبت به بازسازی یا ایجاد تغییر در قرنیه اقدام نمود.
 • با انجام عمل جراحی لیزر چشم ، نیاز بیمار به استفاده از عینک و لنز تماسی به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

عمل لیزیک چشم برای چه کسانی مناسب است

 • افرادی که سن آن ها حداقل 18 سال است.
 • کسانی که از عینک و لنزهای تماسی خسته شده اند.
 • افرادی که دارای سلامت روحی و جسمی کافی هستند.
 • اشخاصی که شماره چشمشان حداقل در یکسال اخیر ثابت بوده است.
چه افرادی کاندید مناسبی نمی باشند ؟
 • افرادی که قوز قرنیه دارند.
 • کسانی که نامنظمی در سطح قرنیه شان وجود دارد.
 • افرادی که به بیماری های خود ایمنی مبتلا هستند.
 • اشخاصی که دچار بیماری آب سیاه و آب مروارید می باشند.

 

لیزیک

 

عوارض عمل لیزیک چشم

ممکن است یک الی دو روز پس از عمل جراحی لیزر چشم بیمار متوجه درد و ناراحتی شود که طبیعی بوده و پس از مدتی برطرف می شوند. از دیگر عوارض این جراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. چشم های خشک
 2. سختی رانندگی در شب
 3. تاری دید بعد از عمل
 4. دیدن هاله های خارج از تصویر
 5. دیدن تصویر به صورت نوسان دار بعد از تصحیح بینایی با لیزر

نحوه جراحی لیزیک در تبریز

در اولین قدم چشم های بیمار معاینه می شود ، پس از بررسی وضعیت چشم ها مشخص خواهد شد که انجام این عمل برای بیمار مناسب است یا خیر. مواردی که در معاینه چشم ها مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از :

 1. شکل و ضخامت قرنیه
 2. سایز مردمک
 3. عیوب انکساری از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی ، آستیگماتیسم

همچنین میزان رطوبت چشم ها بررسی می شوند و ممکن است به منظور جلوگیری از خشک شدن چشم ها پس از جراحی تصحیح بینایی با لیزر ، یک سری اقدامات پیشگیرانه انجام شود. افرادی که از نزدیک بینی شدید یا متوسط ، دور بینی ، آستیگماتیسم یا قرنیه ضخیم شده برخوردارند ، بهترین کاندید برای انجام عمل جراحی لیزر چشم می باشند. پیش از جراحی وسیله ای اتوماتیک به کار گرفته شده که نقشه ای از قرنیه ایجاد می کند. این کار به تشخیص بهتر بهترین جراح لیزیک تبریز و دیگر استان ها کمک خواهد کرد.

 

لیزیک

 

اقدامات قبل از جراحی لیزیک

 • حداقل از دو هفته پیش از جراحی بیمار نباید از لنز های تماسی استفاده کند چرا که لنز های تماسی موجب تغییر حالت قرنیه می شوند.
 • در صورت استفاده از دارو های شیمیایی یا گیاهی حتما بهترین دکتر جراحی لیزیک چشم خود را آگاه کنید. همچنین اگر سابقه بیماری دارید چشم پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • شب قبل از عمل جراحی لیزر چشم شام سبکی میل کنید.
 • از داشتن آرایش چشم یا تزئینات مویی قبل از جراحی تصحیح بینایی با لیزر خودداری نمایید.

 

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم

افرادی که تحت عمل جراحی ليزیک  قرار می گیرند باید بدانند که انجام جراحی پایان کار نیست و برای کسب نتیجه مطلوب رعایت یک سری نکات و مراقبت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین این اقدامات دوران نقاهت بیمار را کوتاه و راحت تر خواهند کرد.

از جمله مراقبت های بعد از جراحی تصحیح بینایی با لیزر چشم عبارتند از :

 • استفاده به موقع از دارو ها و قطره هایی که متخصص چشم برای شما تجویز کرده ، بسیار مهم است. بنابراین مصرف آن ها را فراموش نکنید.
 • توصیه می شود پیش از برداشتن لنز از چشم ها ، از دست زدن و شستن چشم های خود پرهیز کنید.
 • تا زمانی که لنز به روی چشم ها قرار دارد ، بهتر از سفر کردن خودداری کنید و در دسترس دکتر چشم پزشک خود باشید.
 •  به هنگام استفاده از قطره مراقب باشید که نوک آن با چشم برخورد نکند.
 • بدون مشورت با متخصص چشم مصرف دارو های خود را قطع نکنید. همچنین استفاده از هرگونه داروی گیاهی یا شیمیایی ممنوع می باشد. خصوصا دارو هایی همچون آسپرین که سبب رقیق شدن خون می شوند.
 • به توصیه دکتر آراز محمد زاده بهترین جراح عمل لیزیک تبریز به مدت یک ماه بعد از عمل رفتن به استخر و دریا ممنوع می باشد. زیرا نمک و کلر موجود در آب آن ها، برای چشم ها مضر هستند.
 • پس از انجام جراحی تصحیح بینایی با لیزر ، مطالعه کردن ، کار با کامپیوتر و موبایل بلامانع است اما این امکان وجود دارد که چشم ها خسته شوند. به همین خاطر توصیه می شود تا یک هفته به طور کامل استراحت کنید و کمتر از کامپیوتر و موبایل استفاده نمایید.
 • پس از عمل ليزیک وضو گرفتن مشکلی ایجاد نمی کند.
 • بعد از گذشت سه هفته از عمل خود می توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید.
 • دکتر محمدزاده بهترین دکتر عمل تصحیح بینایی به افرادی که تحت عمل جراحی لیزر چشم قرار می گیرند همواره می گویند ، باید حداقل به مدت 6 ماه از عینک آفتابی استفاده کنند.

 

لیزیک

 

موفقیت جراحی لیزیک در تبریز

عموم مردم بر این باورند که  عمل جراحی لیزر چشم ، صرفا نوعی عمل درمانی است ؛ این در حالی است که بسیاری از پزشکان متخصص چشم معتقدند که عمل تصحیح بینایی با لیزر ، علاوه بر این که جنبه درمانی دارد یک عمل موثر در راستای رهایی از عینک نیز به شمار می رود. به طور کلی موفقیت این عمل جراحی ، در وهله اول مستلزم انتخاب بهترین جراح و متخصص عمل لیزیک تبریز یا شهر محل سکونت خود می باشد ؛ از دیگر مواردی که بر روی میزان موفقیت عمل جراحی لیزر چشم اثرگذارند باید به سن فرد و همچنین ضخامت قرنیه چشم وی اشاره نمود.

به طور کلی جراحی تصحیح بینایی ، در افرادی که قرنیه چشم نازکی دارند و همچنین افرادی که انحنای قرنیه چشمشان غیرطبیعی است ، نباید صورت پذیرد. توجه داشته باشید در صورت عدم توجه به سن فرد متقاضی عمل تصحیح بینایی با لیزر و نیز بی توجهی به ضخامت قرنیه ، احتمال بروز عفونت قرنیه وجود خواهد داشت. از این رو عموما توصیه می شود افراد در بازه سنی 18 تا نهایتا 55 سال ، تحت عمل قرار گیرند. لازم به ذکر است که در افراد میانسال ؛ توانایی بدن در ترمیم بافت ها کاهش یافته و در نتیجه توصیه می شود افراد در سنین بالا در صورت عدم تمایل به استفاده از عینک ، از لنزهای تماسی استفاده نمایند.

سن مناسب برای عمل لیزیک چشم

یکی از مهم ترین و متداول ترین سوالاتی که می تواند ذهن افراد را به خود درگیر کند این است که سن مناسب برای انجام لیزر چشم چه زمانی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم با وجود اینکه عمل لیزر چشم یک عمل جراحی بی خطر و موثر جهت بهبود بینایی افراد است ، اما انجام آن بر روی افراد زیر 18 سال به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در برخی از موارد این امکان وجود دارد که چشم یک فرد تا قبل از سن 21 سالگی به طور کامل شکل نگرفته باشد و به همین دلیل فرد بینایی ضعیفی داشته باشد. اگر نوجوانی که چشمان او هنوز به طور کامل شکل نگرفته است این عمل را انجام دهد ، نتایج موقتی را دریافت خواهد کرد که با گذشت زمان از بین می روند و باعث می شود فررد در آینده نیاز به انجام عمل اصلاحی دیگری داشته باشد. از همین رو بیشتر پزشکان توصیه می کنند که تا سن 18 الی 21 سالگی صبر کنید و اجازه دهید تا چشم ها به مدت 2 سال وضعیت ثابتی داشته باشد. پس از آن نسبت به انجام عمل لیزر چشم اقدام کنند. عمل تصحیح بینایی با لیزر برای نوجوانان نیز همانند کودکان مناسب نبود چرا که بیماری درمان شده یا به عبارتی دیگر ضعف بینایی ، پروسه ای است که با گذشت زمان ادامه پیدا کرده و پیشرفت می کند.

از طرفی دیگر بیمارانی که سن آن ها نزیک به 40 می باشد و چشم های آن ها به دلیل دچار شدن به بیماری های مختلفی همچون پیرچشمی ضعیف شده است  نیز نمی توانند عمل لیزیک را انجام دهند. چرا که بیماری های چشمی نظیر پیرچشمی زمانی ایجاد می شوند که لنز های طبیعی چشم انعطاف خود را از دست دهند و میان اجسام دور و نزدیک تمایز قائل نشوند.

 

سوالات متداول

 • آیا در صورت ابتلا به قوز شدید قرنیه می توان عمل تصحیح بینایی با لیزر انجام داد ؟

در صورتی که دچار قوز قرنیه شدید هستید ، باید این نکته مهم را بدانید که انجام اعمال جراحی لیزری چشم ؛ از جمله لیزیک ، لازک و غیره برای شما مجاز نخواهد بود. عزیزانی که به قوز شدید قرنیه مبتلا هستند ، می توانند از لنزهای اسکرال استفاده نمایند ؛ این لنزها ، قابلیت دید شفاف و واضح را برای شما فراهم می آورند.

 • اگر قبلا جراحی پلک انجام داده باشم می توانم عمل لیزر چشم انجام دهم ؟

بله ؛ افرادی که پیشتر عمل جراحی پلک انجام داده اند ، می توانند بعد از پایان دوره بهبودی و در رسیدن به وضعیت مناسب ، اقدام به انجام عمل تصحیح بینایی نمایند ؛ البته مشروط به این که از شرایط لازم برای تصحیح بینایی با لیزر برخوردار باشند.

 • آیا نتیجه عمل لیزیک در تبریز دائمی است ؟

عمدتا ماحصل عمل تصحیح بینایی ، دائمی می باشد و بهبود دید بدون نیاز به عینک و لنز را برای همیشه امکان پذیر می سازد. البته باید اشاره داشت که در موارد معدودی ، ممکن است فرد به مرور زمان دچار بازگشت عیوب انکساری چشم ( نزدیک بینی ، دوربینی یا آستیگماتیسم ) شود ؛ که این مسئله موجب ناپایداری نتیجه تصحیح بینایی با لیزر در تبریز یا سایر شهر های ایران شده و فرد را مجددا با تاری دید مواجه خواهند ساخت.

 • عمل جراحی لیزر چشم چقدر طول می کشد ؟

زمان انجام جراحی تصحیح بینایی ، معمولا برای هر چشم حدود 10 دقیقه به طول می انجامد و نتیجه نهایی عمل ، حدودا چند روز تا چند هفته بعد از عمل ، قابل مشاهده خواهد بود.

 

لیزیک

 

عمل تصحیح بینایی با لیزر بهتر است یا لازک ؟

از ليزیک می توان به عنوان پرطرفدارترین عمل جراحی لیزر چشم یاد کرد ، اما با این وجود برخی افراد هستند که شرایط مساعد جهت انجام جراحی لیزر چشم را ندارند ، این دسته از افراد می توانند اقدام به انجام عمل لازک یا پی آر کی نمایند. لازم به ذکر است که عمل لازک و پی آر کی ، نیز امکان وضوح دید بدون نیاز به عینک را برای افراد به ارمغان می آورند.

هزینه عمل لیزیک چشم سال 1400 و 1401

هزینه کلیه عمل های جراحی درمانی و زیبایی ، اعم از تصحیح بینایی با لیزر  یا عمل جراحی لیزر چشم؛ با توجه به عوامل مختلفی متغیر بوده و نمی توان پیش از معاینه و بررسی بیمار ، قیمت از پیش تعیین شده ای را در خصوص آن ها اعلام نمود. از همین رو بهتر است برای آگاهی پیدا کردن در رابطه با هزینه های این نوع جراحی به بهترین متخصص و جراح چشم در شهر محل زندگی خود مراجعه کنید.