همه چیز درباره عیوب انکساری چشم

منظور از عیوب انکساری چشم ، اشکالاتی می باشند که در سیستم اپتیکی چشم بروز کرده و مانع انکسار نور به صورت نرمال و طبیعی می شوند.

از این رو به دلیل عدم انکسار صحیح نور ، تصویر واشح و دقیقی از اشیاء پیرامون بر روی شبکیه تشکیل نیافته و در نتیجه فرد با اشکالاتی اعم از نزدیک بینی ، دوربینی ، پیرچشمی و آستیگماتیسم مواجه شده و دچار ضعف بینایی می گردد.

برای تشخیص دقیق و درمان صحیح اختلالات و عیوب انکساری ، باید به یک پزشک متخصص چشم مجرب و ماهر مراجعه فرمایید. زیرا در صورت مراجعه به یک پزشک باتجربه و حاذق ، قاعدتا بهترین روش درمانی به شما پیشنهاد خواهد شد و از نتایج درمان به رضایت مطلوبی دست خواهید یافت.

عوامل موثر در انکسار نور و نمره چشم

به طور کلی سه عامل موجب واضح بودن تصویر به روی شبکیه چشم می شوند. این سه عامل عبارتند از :

  1. شکل قرنیه
  2. اندازه چشم
  3. قدرت عدسی چشم

برای اینکه افراد بدون استفاده از عینک قادر به دیدن باشند لازم است این سه مورد نسبت به هم در تناسب باشند. در غیر این صورت عیوب انکساری حاصل خواهد شد.

در واقع عیوب انکساری چشم با دیوپتر اندازه گیری می شود که تعیین کننده نمره عینک است. هر چه میزان نزدیک بینی یا دور بینی بیشتر باشد ، نمره عینک نیز بالا تر خواهد بود.

عیوب انکساری چشم

انواع عیوب انکساری چشم

نزدیک بینی ( میوپی )

در این حالت ، قطر قدامی-خلفی کره چشم طولانی تر بوده یا انحنای قرنیه افزایش می یابد و به همین دلیل تصویر جلوی پرده شبکیه ایجاد می شود ؛ از این رو فرد قادر به دیدن اجسام دور نخواهد بود.

غالبا این مشکل به صورت ارثی بوده و در سنین 8 تا 12 سال رخ می دهد. اختلال نزدیک بینی با افزایش رشد و طی دوران بلوغ شدت یافته و در سن 20 تا 40 سالگی ثابت می ماند.

لازم به ذکر است ، نزدیک بینی ممکن است منجر به جدا شدگی شبکیه شود.

دور بینی ( هیپروپی )

بر خلاف نزدیک بینی در این شرایط ، قطر قدامی-خلفی کره چشم کوتاه بوده و انحنای قرنیه کاهش می یابد. از این رو تصویر در پشت شبکیه ایجاد خواهد شد.

در این حالت فرد اجسام نزدیک و حتی دور را تار می بیند اما شدت تاری دید در اجسام نزدیک بیشتر است. دوربینی نیز ارثی بوده و با بالا رفتن سن و کم شدن قدرت تطابق عدسی شدید تر خواهد شد.

پیرچشمی

هر چه فرد جوان تر باشد ، عدسی چشم هم انعطاف پذیر تر می باشد و قطر آن به راحتی برای دیدن اشیا دور و نزدیک تغییر می کند. اما پس از 40 سالگی ، عدسی سفت تر شده و انعطاف پذیری آن تحلیل می رود.

این موضوع ، موجب می شود تا دیگر فرد به راحتی قادر به مطالعه یا انجام کار هایی با فاصله نزدیک نیست.

در صورتی که این حالت به تنهایی ایجاد گردد طبیعی است و ممکن است همراه با سایر عیوب انکساری پدید آید.

آستیگماتیسم

این اختلال بسیار شایع بوده و می تواند درجات و شدت های مختلی داشته باشد. آستیگماتیسم شدید می تواند ارثی باشد. در این حالت قرنیه صاف و گرد بوده و قوس آن در همه محور ها به یک اندازه می باشد.

در واقع زمانی که سطح قرنیه انحنای نامتقارنی داشته باشد ، آستیگماتیسم حاصل می شود و تصاویر به روی شبیکه متمرکز نمی شوند ، بنابراین اشیا دور و نزدیک تار دیده می شوند.

در آستیگماتیسم قرنیه کروی نیست و همچون مقطعی از توپ بیس بال می شود و به همین دلیل تصویر در دو نقطه جدا تشکیل خواهد شد.

عیوب انکساری چشم

آیا عیوب انکساری چشم در کودکان نیز رخ می دهند ؟

اختلالات و عیوب انکساری ، صرفا در افراد در سنین بالا و افراد بالغ رخ نمی دهد و می تواند در کودکان نیز با علائمی اعم از سردرد ، تاری دید ، ناتوانی در تمرکز اشیاء مجاور هم ؛ بروز نماید.

آیا عیوب انکساری قابل اصطلاح هستند ؟

بله ؛ عینک و لنزهای تماسی طبی ، متداول ترین روش های تصحیح ضعف دید ناشی از عیوب انکساری می باشند که با معطوف کردن انکسار نور بر روی شبکیه می توانند به بهبود بینایی بیانجامند.

لازم به ذکر است افزون بر عینک و لنزهای تماسی ، اعمال جراحی لیزری چشم ؛ از قبیل لیزیک ، لازک و پی آر کی نیز می توانند در راستای تغییر شکل قرنیه و تنظمی قدرت تمرکز چشم ، موثر واقع شده و به اصلاح عیوب انکساری منتج گردند.

بهترین روش برای اصلاح عیوب انکساری چه روشی است ؟

در پاسخ به این سوال ، باید اشاره داشت که هرگز نمی توان به صراحت گفت که کدام روش جهت تصحیح عیوب انکساری نسبت به دیگر روش ها ارجحیت دارد.

زیرا بسته به وضعیت هر فرد ، شرایط بینایی و چشم های وی ، سبک زندگی و صلاحدید پزشک ؛ ممکن است مناسب ترین روش در هر فرد با دیگر افراد ، متفاوت باشد.

لذا افراد باید با در میان گذاشتن میزان عیب انکساری چشم خود و نیز سبک زندگی خویش با پزشک معالج شان ، می توانند موثرترین و بهترین روش برای تصحیح عیوب انکساری را انتخاب کنند.

لازم به ذکر است که مناسب ترین روش برای اصلاح عیوب انکساری در کودکان ، استفاده از عینک می باشد ؛ زیرا برای انجام اعمال جراحی لیزری چشم محدودیت سنی وجود داشته و افرادی بالای 18 سال در صورت تایید پزشک می توانند نسبت به انجام جراحی اقدام نمایند.

ضمنا در خصوص لنزهای تماسی ، نیز باید متذکر شد که استفاده از آن در کودکان به هیچ وجه توصیه نمی شود.