زمانی که مجرای خروجی غده های ترشح چربی پلک مسدود می شوند ، مواد ترشح شده در غده جمع شده و منجر به بروز برجستگی کوچکی در نزدیک یا لبه پلک و در زیر پوست می شود که آن را شالازیون نامیده اند. ( بهترین جراح چشم ) این عارضه می تواند در ابتدا همچون گل مژه قرمز ، ملتهب و دردناک باشد اما پس از چند ساعت یا چند روز این التهاب و قرمزی کاهش یافته و توده ای متورم در لبه پلک باقی خواهد ماند. اندازه این توده می تواند تغییر کند و به مرور بزرگ تر یا کوچک تر شود. در برخی موارد ممکن است بر آمدگی پلک هیچ درد و قرمزی ای در پی نداشته باشد و تنها توده ای برجسته در کنار پلک ایجاد گردد. غالبا این عارضه مشکل چشمی چندانی ایجاد نخواهد کرد و پس از مدتی کوچک شده و از بین می رود. اما برای تسریع روند بهبودی آن بهتر است روزانه 2 الی3 بار ( 5 تا 10 دقیقه ) از کمپرس گرم استفاده نمایید. بدین منظور می توانید از حوله ای تمیز استفاده کنید و شروع به ماساژ دادن نمایید تا مجرای غده چربی باز شود و به بهبودی سریع تر بر آمدگی پلک کمک کند.  برای آنکه با این عارضه بیشتر آشنا شوید ، دکتر آراز محمدزاده متخصص چشم در تبریز مقاله زیر را برای شما عزیزان تهیه کرده است ، که با مطالعه آن حتی با روش های درمان نیز آشنا خواهید شد.

 

شالازیون

 

علائم بر آمدگی پلک چیست ؟

عارضه شالازیون ، علامت خاصی به دنبال ندارد و تنها به صورت یک بر آمدگی کوچک در لبه پلک و زیر پوست نمایان می شود که البته در برخی موارد به تدریج و با گذشت زمان ، بزرگ تر شده و در صورت عدم درمان ؛ می تواند منجر به بروز اختلال در شکل ظاهری چشم و حتی ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید گردد.

شالازیون مکرر چگونه خواهد بود ؟

گاهی ممکن است افراد به صورت مکرر با این عارضه مواجه شوند. در این شرایط حتما باید به چشم پزشک خوب در تبریز دکتر محمدزاده مراجعه فرمایید ؛ چرا که ممکن است نشانگر وجود بیماری های چشمی همچون تومور بدخیم پلک ، التهاب لبه پلک ( بلفاریت ) یا سایر مشکلات مربوط به غده ترشح کننده چربی لبه پلک باشد.

چگونه می توان این عارضه را درمان کرد ؟

معمولا زمانی که بر آمدگی پلک کوچک باشد ، ظاهر آن چندان ناخوشایند نیست و احتیاجی به درمان خاصی ندارد. در واقع شالازیون های کوچک خود به خود و پس از مدتی بهبود می یابند.

این در حالیست که شالازیون های بزرگ تر نیاز به درمان دارند چرا که :

از لحاظ ظاهری بر آمدگی پلک ها بزرگ تر ظاهر ناخوشایندی داشته و زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین بهبودی این بر آمدگی پلک ها ممکن است حتی تا چند ماه طول بکشد. بر آمدگی پلک ها بزرگ تر ممکن است به قرنیه چشم فشار وارد کنند و با ایجاد تغییر در آن ، منجر به بروز آستیگماتیسم یا تاری دید شوند. بنابراین حتما برای درمان بر آمدگی پلک ها بزرگ به متخصص چشم مراجعه نمایید. یکی از روش های درمانی این بر آمدگی پلک ها ، جراحی است؛ که این عمل با بی حسی موضعی و در پشت پلک صورت گرفته و نیازی به بخیه هم ندارد. روش دیگر درمان این عارضه ، تزریق دارو های استروییدی به درون ضایعه است. این روش تنها در موارد نادر که چندین بر آمدگی پلک به صورت همزمان ایجاد شده اند انجام خواهد شد و تنها زمانی به کار برده می شود که امکان انجام جراحی وجود نداشته باشد. چرا که گاهی ممکن است جراحی به بافت اطراف آسیب وارد کند.

 

شالازیون

جراحی شالازیون در تبریز تحت نظر دکتر محمدزاده

به طور کلی ؛ زمانی که غدد ترشح کننده چربی به دلیل انسداد مجرای خروجی ، از پلک خارج نشده و در غده چربی تجمع می یابند ؛ بر آمدگی پلک بروز می نماید. گاهی اوقات با استفاده از ماساژ ملایم و استفاده از کمپرس گرم می توان به تخلیه بر آمدگی پلک کمک قابل توجهی نمود. اما متاسفانه گاها با این نوع از اقدامات ، نمی توان بر آمدگی پلک را بهبود بخشیده و باید سریعا به چشم پزشک خوب در تبریز دکتر محمدزاده مراجعه کرد تا با جراحی بر آمدگی پلک و تخلیه چربی های تجمع یافته در غدد چربی ؛ از این معضل رهایی یافت. جراحی بر آمدگی پلک ، غالبا تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بدین ترتیب بیمار در حین انجام آن دردی احساس نمی کند. لازم به ذکر است که جراحی شالازیون در کودکان ، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

عوارض جراحی شالازیون

این عارضه ؛ عموما نسبت به درمان با جراحی ، پاسخگو می باشد. البته توجه داشته باشید که انجام مکرر این عمل جراحی ، می تواند به بروز اختلال در غده اشکی منتج شده و ریسک آسیب پذیری ساختمان های مجاور غدد اشکی را تشدید کند.

مراقبت های بعد از جراحی شالازیون

بعد از برداشتن پانسمان ، امکان دارد شاهد ترشحات رقیق خون آلود بر روی پانسمان یا حتی در داخل چشم باشید ؛ در صورت بروز چنین امری نگران نشوید ، زیرا این اتفاق ، یک مسئله طبیعی است و اغلب طی چند روز مرتفع می گردد. مواجهه با کبودی و ورم در موضع جراحی نیز امری بدیهی است و معمولا طی 10تا 14 روز برطرف می شود. گاها بهترین چشم پزشک متخصص در تبریز دکتر آراز محمدزاده توصیه می کند که پس از جراحی شالازیون ، پماد یا قطره های آنتی بیوتیک یا داروهای استروئیدی مصرف نمایید ؛ در این صورت حتما داروها را تهیه کرده و به موقع به مصرف برسانید ؛ چرا که این داروها در تسریع فرآیند ترمیم زخم و کاهش التهابات ناشی از عمل ، بسیار موثر می باشند. استفاده از داروهای مسکن معمولی ؛ همچون استامینوفن ، می تواند در کنترل درد احتمالی ناشی از عمل ، کمک کننده باشد.