شالازیون

زمانی که مجرای خروجی غده های ترشح چربی پلک مسدود می شوند ، مواد ترشح شده در غده جمع شده و منجر به بروز برجستگی کوچکی در نزدیک یا لبه پلک و در زیر پوست می شود که آن را شالازیون نامیده اند. این عارضه می تواند در ابتدا همچون گل مژه قرمز ، ملتهب و دردناک باشد اما پس از چند ساعت یا چند روز این التهاب و قرمزی کاهش یافته و توده ای متورم در لبه پلک باقی خواهد ماند. اندازه این توده می تواند تغییر کند و به مرور بزرگ تر یا کوچک تر شود. در برخی موارد ممکن است شالازیون هیچ درد و قرمزی ای در پی نداشته باشد و تنها توده ای برجسته در کنار پلک ایجاد گردد.

غالبا این عارضه مشکل چشمی چندانی ایجاد نخواهد کرد و پس از مدتی کوچک شده و از بین می رود. اما برای تسریع روند بهبودی آن بهتر است روزانه 2 الی3 بار ( 5 تا 10 دقیقه ) از کمپرس گرم استفاده نمایید. بدین منظور می توانید از حوله ای تمیز استفاده کنید و شروع به ماساژ دادن نمایید تا مجرای غده چربی باز شود و به بهبودی سریع تر شالازیون کمک کند.

شالازیون

درمان شالازیون

معمولا زمانی که شالازیون کوچک باشد ، ظاهر آن چندان ناخوشایند نیست و احتیاجی به درمان خاصی ندارد. در واقع شالازیون های کوچک خود به خود و پس از مدتی بهبود می یابند.

این در حالیست که شالازیون های بزرگ تر نیاز به درمان دارند چرا که :

از لحاظ ظاهری شالازیون های بزرگ تر ظاهر ناخوشایندی داشته و زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین بهبودی این شالازیون ها ممکن است حتی تا چند ماه طول بکشد.

شالازیون های بزرگ تر ممکن است به قرنیه چشم فشار وارد کنند و با ایجاد تغییر در آن ، منجر به بروز آستیگماتیسم یا تاری دید شوند.

بنابراین حتما برای درمان شالازیون های بزرگ به متخصص چشم مراجعه نمایید.

شالازیون

یکی از روش های درمانی این شالازیون ها ، جراحی است؛ که این عمل با بی حسی موضعی و در پشت پلک صورت گرفته و نیازی به بخیه هم ندارد.

روش دیگر درمان این عارضه ، تزریق دارو های استروییدی به درون ضایعه است. این روش تنها در موارد نادر که چندین شالازیون به صورت همزمان ایجاد شده اند انجام خواهد شد و تنها زمانی به کار برده می شود که امکان انجام جراحی وجود نداشته باشد. چرا که گاهی ممکن است جراحی به بافت اطراف آسیب وارد کند.

شالازیون مکرر

گاهی ممکن است افراد به صورت مکرر با این عارضه مواجه شوند. در این شرایط حتما باید به چشم پزشک مراجعه فرمایید؛ چرا که ممکن است نشانگر وجود بیماری های چشمی همچون تومور بدخیم پلک ، التهاب لبه پلک ( بلفاریت ) یا سایر مشکلات مربوط به غده ترشح کننده چربی لبه پلک باشد.