شالازیون چیست ؟

زمانی که مجرای خروجی غده های ترشح چربی پلک مسدود می شوند ، مواد ترشح شده در غده جمع شده و منجر به بروز برجستگی کوچکی در نزدیک یا لبه پلک و در زیر پوست می شود که آن را شالازیون نامیده اند. ( بهترین جراح چشم )

این عارضه می تواند در ابتدا همچون گل مژه قرمز ، ملتهب و دردناک باشد اما پس از چند ساعت یا چند روز این التهاب و قرمزی کاهش یافته و توده ای متورم در لبه پلک باقی خواهد ماند. اندازه این توده می تواند تغییر کند و به مرور بزرگ تر یا کوچک تر شود.

در برخی موارد ممکن است شالازیون هیچ درد و قرمزی ای در پی نداشته باشد و تنها توده ای برجسته در کنار پلک ایجاد گردد.

غالبا این عارضه مشکل چشمی چندانی ایجاد نخواهد کرد و پس از مدتی کوچک شده و از بین می رود. اما برای تسریع روند بهبودی آن بهتر است روزانه 2 الی3 بار ( 5 تا 10 دقیقه ) از کمپرس گرم استفاده نمایید.

بدین منظور می توانید از حوله ای تمیز استفاده کنید و شروع به ماساژ دادن نمایید تا مجرای غده چربی باز شود و به بهبودی سریع تر شالازیون کمک کند.

شالازیون

علائم شالازیون

این عارضه ، علامت خاصی به دنبال ندارد و تنها به صورت یک برآمدگی کوچک در لبه پلک و زیر پوست نمایان می شود که البته در برخی موارد به تدریج و با گذشت زمان ، بزرگ تر شده و در صورت عدم درمان ؛ می تواند منجر به بروز اختلال در شکل ظاهری چشم و حتی ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید گردد.

شالازیون مکرر

گاهی ممکن است افراد به صورت مکرر با این عارضه مواجه شوند. در این شرایط حتما باید به چشم پزشک مراجعه فرمایید؛ چرا که ممکن است نشانگر وجود بیماری های چشمی همچون تومور بدخیم پلک ، التهاب لبه پلک ( بلفاریت ) یا سایر مشکلات مربوط به غده ترشح کننده چربی لبه پلک باشد.

درمان شالازیون

معمولا زمانی که شالازیون کوچک باشد ، ظاهر آن چندان ناخوشایند نیست و احتیاجی به درمان خاصی ندارد. در واقع شالازیون های کوچک خود به خود و پس از مدتی بهبود می یابند.

این در حالیست که شالازیون های بزرگ تر نیاز به درمان دارند چرا که :

از لحاظ ظاهری شالازيون های بزرگ تر ظاهر ناخوشایندی داشته و زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین بهبودی این شالازيون ها ممکن است حتی تا چند ماه طول بکشد.

شالازيون های بزرگ تر ممکن است به قرنیه چشم فشار وارد کنند و با ایجاد تغییر در آن ، منجر به بروز آستیگماتیسم یا تاری دید شوند.

بنابراین حتما برای درمان شالازیون های بزرگ به متخصص چشم مراجعه نمایید.

یکی از روش های درمانی این شالازیون ها ، جراحی است؛ که این عمل با بی حسی موضعی و در پشت پلک صورت گرفته و نیازی به بخیه هم ندارد.

روش دیگر درمان این عارضه ، تزریق دارو های استروییدی به درون ضایعه است. این روش تنها در موارد نادر که چندین شالازیون به صورت همزمان ایجاد شده اند انجام خواهد شد و تنها زمانی به کار برده می شود که امکان انجام جراحی وجود نداشته باشد. چرا که گاهی ممکن است جراحی به بافت اطراف آسیب وارد کند.

شالازیون

جراحی شالازیون

به طور کلی ؛ زمانی که غدد ترشح کننده چربی به دلیل انسداد مجرای خروجی ، از پلک خارج نشده و در غده چربی تجمع می یابند ؛ شالازيون بروز می نماید.

گاهی اوقات با استفاده از ماساژ ملایم و استفاده از کمپرس گرم می توان به تخلیه شالازيون کمک قابل توجهی نمود.

اما متاسفانه گاها با این نوع از اقدامات ، نمی توان شالازيون را بهبود بخشیده و باید سریعا به چشم پزشک مراجعه کرد تا با جراحی شالازيون و تخلیه چربی های تجمع یافته در غدد چربی ؛ از این معضل رهایی یافت.

جراحی شالازیون ، غالبا تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بدین ترتیب بیمار در حین انجام آن دردی احساس نمی کند.

لازم به ذکر است که جراحی شالازیون در کودکان ، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

عوارض جراحی شالازیون

این عارضه ؛ عموما نسبت به درمان با جراحی ، پاسخگو می باشد.

البته توجه داشته باشید که انجام مکرر این عمل جراحی ، می تواند به بروز اختلال در غده اشکی منتج شده و ریسک آسیب پذیری ساختمان های مجاور غدد اشکی را تشدید کند.

مراقبت های بعد از جراحی شالازیون

بعد از برداشتن پانسمان ، امکان دارد شاهد ترشحات رقیق خون آلود بر روی پانسمان یا حتی در داخل چشم باشید ؛ در صورت بروز چنین امری نگران نشوید ، زیرا این اتفاق ، یک مسئله طبیعی است و اغلب طی چند روز مرتفع می گردد.

مواجهه با کبودی و ورم در موضع جراحی نیز امری بدیهی است و معمولا طی 10تا 14 روز برطرف می شود.

گاها پزشک متخصص توصیه می کند که پس از جراحی شالازيون ، پماد یا قطره های آنتی بیوتیک یا داروهای استروئیدی مصرف نمایید ؛ در این صورت حتما داروها را تهیه کرده و به موقع به مصرف برسانید ؛ چرا که این داروها در تسریع فرآیند ترمیم زخم و کاهش التهابات ناشی از عمل ، بسیار موثر می باشند.

استفاده از داروهای مسکن معمولی ؛ همچون استامینوفن ، می تواند در کنترل درد احتمالی ناشی از عمل ، کمک کننده باشد.