دژنراسیون ماکولا

تباهی لکه زرد یکی از اصلی ترین عوامل کوری در افراد مسن است که بر اثر تخریب لکه زرد یا ماکولا ایجاد شده و به دژنراسیون ماکولا  (Macular Degeneration) معروف می باشد. در واقع ماکولا به قسمتی گفته می شود که به نور شبکیه حساس بوده و وظیفه دید مستقیم را برعهده دارد. همچنین برای کار های دقیق تر همچون مطالعه و رانندگی مورد نیاز است.

دژنراسیون ماکولا به دو نوع خشک و تر تقسیم بندی شده که نوع خشک آن در مقایسه با نوع تر شایعتر است. در واقع حدود 90 درصد بیماران به دژنراسیون ماکولا خشک مبتلا می شوند. لازم به ذکر است بروز این بیماری در افراد بالای 65 سال و در بانوان بیشتر دیده شده.

دژنراسیون ماکولا

سوابق خانوادگی ، استعمال دخانیات ، فشار خون بالا ، مصرف اسید های چرب امگا6 موجود در روغن های نباتی ، چاقی و دوربینی از جمله عواملی هستند که ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند. اما مصرف برخی مواد غذایی همچون روی ، لوتئین ، زیگزانتین و ویتامین های C، A و E احتمال بروز آن را کاهش داده و سبب مقاوم شدن ماکولا در برابر تخریب می شوند.

درمان بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا

متاسفانه درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما می توان به منظور جلوگیری از پیشرفت آن درمان هایی همچون مصرف مواد معدنی و ویتامین ها را پیشنهاد داد که بسیار مفید هستند.

ورتپورفین یکی از نخستین دارو هاییست که برای درمان دژنراسیون ماکولای تر تجویز می شود. در این روش درمانی، پس از تزریق دارو به دست بیمار ، با استفاده از یک لیزر غیر حرارتی فعال می شود. زمانی که دارو فعال شود واکنش شیمیایی ایجاد شده و بر اثر آن عروق خونی غیر طبیعی از بین می رود. معمولا از هر 6 بیماری که تحت درمان این روش قرار می گیرد ، یک بیمار دید بهتری پیدا می کند. لازم به ذکر است این میزان دو برابر بیمارانی است که تحت درمان با دارو قرار نگرفته اند.

یکی دیگر از روش های درمانی ، فوتوکوآگولاستین با لیزر است. در این روش عروق خونی تخریب و عایق بندی می شوند و بدین ترتیب از نشت خون و مایع جلوگیری خواهد شد. در نتیجه به بهبود بیماران نوع تر کمک می کند. اما با انجام فوتوکوآگولاستین ، جای لیزر همچون زخم به روی شبکیه باقی می ماند و سبب ایجاد نقاط کور در دید بیمار می شود.

فیلتراسیون خونی یکی دیگر از روش های درمانی می باشد. جریان متفاوت خون در غشا موجب کم شدن بعضی از پروتئین ها و اسید های چرب می شود.

برای درمان این بیماری می توان از تلسکوپ قابل جایگذاری نیز استفاده نمود. با استفاده از این تلسکوپ کوچک، تصویر بزرگ تر شده و به روی شبکیه انداخته خواهد شد. در نتیجه لکه های دید مرکزی کوچک تر شده و نسبت قسمت تخریب شده ماکولا به اندازه تصویر کم می شود.

باید بدانید دید از دست رفته دیگر قابل برگشت نیست اما برای این بیماران می توان لنز های بزرگ کننده و نور زیاد را تجویز کرد تا به بهبود بینایی آن ها کمک شود.

تزریق آوستین و تجویز داروهای آنتی وی جی اف نیز یکی دیگر از درمان های رایج این بیماری است.

دژنراسیون ماکولا

سایر بیماری های ماکولا

  • سوراخ ماکولا : زمانی که ماکولا به صورت کامل یا نسبی قسمتی از حس خود را از دست بدهد این بیماری حاصل خواهد شد. غالبا این اختلال در زنان مسن بیشتر رخ داده و به ندرت به صورت همزمان در هر دو چشم ایجاد می شود.
  • راه های پیشگیری بیماری
  • ترک سیگار : اولین قدم برای پیشگیری از بروز این بیماری ، عدم استعمال دخانیات است. بررسی ها نشان داده که احتمال بروز این بیماری در افراد سیگاری 4 برابر بیشتر است.
  • مصرف سبزیجات تیره و برگ دار : مطالعاتی در درمانگاه بینایی و شنوایی ماساچوست صورت گرفته و نشانگر این است که مصرف مواد غذایی سرشار از کارتنوئید ها که در سبزیجات سبز و نارنجی وجود دارند ، تا 43 درصد احتمال بروز این بیماری را کاهش می دهند.
  • مصرف مولتی ویتامین ، مواد معدنی و ماهی : تامین ویتامین ها در صورتی که از جذب آن ها مطمئن شوید بسیار برای سلامت چشم حائز اهمیت است. همچنین بررسی ها نشان داده سالمندانی که در هفته دو مرتبه ماهی می خورند 45 درصد کمتر از سایر افراد به این بیماری دچار می شوند.
  • کنترل فشار خون و کلسترول : این موضوع از افراد در مقابل بیماری تباهی لکه زرد مراقبت می کند.
  • مصرف کربوهیدرات های فراوری شده : رژیم غذایی مملو از کربوهیدرات ( نان سفید ، سیب زمینی سفید و غیره ) احتمال بروز این بیماری را کمتر خواهد کرد.
  • ورزش مرتب و مصرف میوه و آجیل نیز ریسک بروز این بیماری را کاهش می دهند.