درباره درمان خشکی چشم

درمان خشکی چشم : خشکی چشم ؛ یک بیماری چند عاملی در سطح قدامی چشم می باشد که در اثر کاهش لایه اشکی ، ایجاد می شود و طی آن لایه اشکی تغییر می یابد.

به طور کلی خشکی چشم ، یک بیماری مزمن است که نیاز به تدابیر درمانی طولانی دارد.

تشخیص ، درمان دارویی و رعایت نکاتی در زندگی افراد مبتلا به این بیماری ؛ می تواند آن ها را در درمان خشکی چشم با کمترین هزینه یاری نماید.

درمان خشکی چشم

علل ابتلا به خشکی چشم چیست ؟

عواملی ؛ اعم از التهابات سطح چشم و اختلالات حسی – عصبی ، نقش تعیین کننده ای در ایجاد این عارضه داشته و می توانند شکایات چشمی زیادی برای فرد به همراه داشته باشند.

معمولا خشکی چشم ، زمانی ایجاد می شود که تولید اشک به اندازه لازم نبوده یا این که کیفیت آن دچار اختلال شده باشد ؛ در واقع عدم تعادل در جریان سیستم اشکی ، سبب بروز اختلال در تولید اشک شده و منجر به خشکی چشم خواهد شد.

البته عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارند که می توانند در روند تولید اشک خلل وارد آورده و زمینه ساز ابتلا به خشکی چشم شوند ؛ که عبارتند از :

 • وضعیت سلامت افراد : بیماری هایی ؛ از قبیل رماتیسم مفصلی می توانند زمینه ساز ابتلا به این عارضه شوند.
 • آلودگی : آلوگی محیط زیست نیز از دیگر عواملی است که در بروز خشکی چشم ، بی تاثیر نخواهد بود.
 • برخی داروها : در بعضی موارد نیز تاثیر داروهایی ؛ مانند آنتی هیستامین ، داروهای مخصوص درمان آب سیاه ، داروهای آسم ، داروهای جلوگیری از بارداری و ترکیبات هورمونی ؛ عامل ایجاد این عدم تعادل و مواجهه با خشکی چشم محسوب می شوند.

لازم به ذکر  است خشکی چشم ، در اثر انجام برخی امور ؛ نظیر کار با کامپیوتر و استفاده از لنز تماسی ، تشدید می گردد.

تشخیص خشکی چشم

به منظور بررسی و تشخیص بیماری خشکی چشم ، تست های مختلفی وجود دارد که بسته به صلاحدید متخصص چشم و نیاز بیمار ، مناسب ترین آن ها تجویز می گردد.

در ذیل به انواع تست های مخصوص تشخیص خشکی چشم اشاره داشته ایم.

 1. TBUT  : لازم به ذکر است که نتیجه این تست ، وابسته به زمان بوده و در صورت پاسخ دهی در بازه زمانی کمتر از 10 ثانیه ، منجر به تشخیص محتمل شده و در صورت پاسخ دهی در کم تر از 5 ثانیه ، به تشخیص قطعی خواهد انجامید.
 2. Osmolarity
 3. Staining ( رنگ آمیزی قرنیه )

درمان خشکی چشم

روش های درمان خشکی چشم

بر اساس علت و شدت ایجاد خشکی چشم ، درمان های متفاوتی در نظر گرفته می شود :

 • استفاده از آنتی بیوتیک ها باعث التهاب پلک می شوند و گاهی التهابات لبه پلک مانع از خروج چربی تولید شده از غدد میبومین به داخل اشک خواهند شد.
 • استفاده از دارو های کنترل کننده التهاب قرنیه نیز مانع ایجاد خشکی چشم می شوند.
 • استفاده از lubricant
 • مصرف دارو هایی همانند قرص ، ژل و قطره های تحریک کننده تولید اشک.
 • به کار بردن وسایلی که در بینی قرار گرفته و تحریک کننده اشک می شوند.
 • استفاده از قطره های تولید شده از خون بیمار که Autologous blood serum نامیده می شوند.
 • روش جراحی بستن مجرای اشکی
 • استفاده از light therapy و ماساژ پلک جهت ترشح غدد اشکی.

درمان با استفاده از جراحی

در بیماران مبتلا به ectropion به علت اینکه پلک به سمت خارج متمایل شده ، چشم به صورت کامل بسته نشده و خشکی ایجاد می شود و با اعمال جراحی ، این حالت برطرف خواهد شد.

اپتومتریست ها نیز باید با توجه به میزان و شدت خشکی چشم ، راهکارهای درمانی مناسب را ارائه می دهند تا در نهایت بیماران درمان شوند.