درمان خشکی چشم

درمان خشکی چشم : خشکی چشم یک بیماری مزمن است که نیاز به تدابیر درمانی طولانی دارد. تشخیص ، درمان دارویی و هشدار دادن نکاتی در زندگی فرد می تواند بیمار را در درمان خشکی چشم با کمترین هزینه یاری نماید.

اولین قدم در درمان خشکی چشم تشخیص بر اساس تعریف لایه اشکی TFOS ( Tear Film and Ocular Surface ) است.

خشکی چشم یک بیماری چند عاملی در سطح قدامی چشم بوده که در اثر کاهش لایه اشکی ایجاد شده و طی آن لایه اشکی تغییر می کند. عواملی همچون التهابات سطح چشم و اختلالات حسی – عصبی نقشی تعیین کننده در ایجاد آن داشته و می تواند شکایات چشمی همراه باشد. معمولا خشکی چشم زمانی ایجاد می شود که تولید اشک به اندازه لازم نباشد یا کیفیت آن دچار اختلال شده باشد ؛ در واقع عدم تعادل در جریان سیستم اشکی اختلال ایجاد کرده و منجر به خشکی چشم خواهد شد. اما عوامل متعددی باعث ایجاد عدم تعادل در این روند می شوند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

وضعیت سلامتی هر فرد : بیماری هایی از قبیل رماتیسم مفصلی زمینه ساز این عارضه هستند. همچنین آلودگی محیط زیست نیز در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود. در بعضی موارد نیز تاثیر دارو هایی مانند آنتی هیستامین ها، دارو های درمان گلوکوم، دارو های آسم، دارو های جلوگیری از بارداری و ترکیبات هورمونی عامل ایجاد این عدم تعادل می شوند. لازم به ذکر  است خشکی چشم در اثر کار با کامپیوتر و استفاده از لنز تماسی شدید تر خواهد شد.

درمان خشکی چشم

برای بررسی و تشخیص بیماران دارای خشکی چشم ، تست های زیر در نظر گرفته می شوند :

( TBUT ( Teae-breakup time

کمتر از 10 ثانیه : تشخیص محتمل

کم تر 5 ثانیه : تشخیص قطعی

Osmolarity

Staining یا رنگ آمیزی قرنیه

بیش از 9 نقطه ملتحمه یا 5 نقطه از قرنیه = تشخیص

معاینه کننده باید بیماران را آگاه کند ، برای مثال درصورتی که خانم باشد ، خشکی چشم بعد از زمان یائسگی ایجاد شده یا به همراه بیماری های ایمینولوژیک همچون اختلال غدد مبومین ظاهر می شود. وقتی بیماران از علائم بیماری خود آگاه باشند به درمان پاسخ بهتری می دهند.

گروه بندی DED که می تواند با کمبود آب و تبخیر یا هر دو آن ها با هم باشد :

معاینه کننده با تعیین meniscus اشک بیمار را در یکی از سه گروه خفیف 0/2 mm ، متوسط 1/0 و شدید صفر mm قرار می دهد. در واقع با آنالیز عملکرد غده مبومین در سه رده خفیف ، متوسط و شدید می توان به بررسی اشک پرداخت.

یکی از انواع شایع خشکی چشم ، نوع تبخیری آن بوده که علت آن MGD است.

بررسی ها نشان داده شیوع MGD در اسپانیا 5/30 درصد و در چین 3/68 درصد می باشد. در این مناطق برای درمان اختلالات غده مبومین ماساژ و ایجاد گرما بسیار موثر است.

حرارت لازم جهت درمان MGD ، 40 درجه سلسیوس ( تقریبا 104 درجه فارنهایت ) به مدت زمان حداقل 15 دقیقه می باشد. بعضی از انواع ماسک ها همچون thera pearl ( شرکت B & L ) که در ماکرویو قرار داده شده و برای رسیدن به حرارت لازم به روی چشم قرار می گیرند نیز همین کار را انجام می دهند. استفاده از حوله داغ ، چای کیسه ای و غیره نیز از روش های کم هزینه تر برای کمپرس گرم هستند که در این امر موثر خواهند بود.

تمیز کردن مژه ها و ماساژ غدد چربی می تواند به درمان MGD و بلفاریت قدامی کمک کند. بعضی از پاک کننده های چشم به خصوص آن هایی که دارای روغن درخت چای هستند برای پاک کردن مژه ها موثر می باشند. اما بیمارانی که مایل به استفاده از این مواد نیستند می توانند با انگشت تمیز و شوینده های صورت در حمام به تمیز کردن لبه پلک خود بپردازند یا با استفاده از مسواک های مخصوص مژه ، نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام کنند.

درمان خشکی چشم

در مواردی نشان داده شده که شستشو با شامپو بچه نه تنها باعث درمان بلفاریت قدامی نمی شود بلکه به علت cocamidopropyl betaine موجود در آن ، موجب dermatitis پلکی نیز خواهد شد.

سال ها تجویز  Omega III Fatty acidبرای درمان MGD و خشکی چشم توصیه شده بود اما اخیرا در مطالعات پوستی تغییراتی ایجاد شده است. جایگزین FA در درمان MGD قرص sham است که حاوی مقداری روغن زیتون بوده و به علت مقرون به صرفه بودن این دارو مورد استقبال بیماران نیز قرار گرفته است.

مواد نرم کنند یا Lubricants : این مواد در درمان هر نوع DED موثر خواهد بود. انواع مختلفی از داروی Lubricant در داروخانه ها موجود است و شما می توانید از طریق مشورت با پزشک خود داروی مورد نظر را انتخاب نمایید. اغلب مردم با درمان هایی از قبیل یک دوره دارو درمانی ، جراحی و اقدامات تسکین دهنده آشنا هستند اما خشکی چشم یک بیماری مزمن است که بیمار باید برای درمان آن ، زمان زیادی را صرف نماید. همانطور که افراد برای مراقبت از دندان های خود ملزم به مسواک زدن مرتب مراجعه به دندانپزشک هستند، بیماران مبتلا به خشکی چشم هم نیاز به مراقبت و نگه داری چشم هایشان با توجه به تدابیر درمانی در طول زندگی خود دارند. اما یکی از موانع درمان خشکی چشم ، پر هزینه بودن آن است که سبب می شود بیماران توجه چندانی به درمان بیماری خود نداشته باشند.

برای انتخاب درست هر قطره ، بیمار نیاز به راهنمایی هایی مناسب دارد، به عنوان مثال در بیمارانی که خشکی چشم تبخیری و MGD دارند دارو هایی که جبران کننده چربی لایه اشکی هستند ، مناسب ترند.

در بیمارانی که نیاز به قطره های جبران کننده چربی ندارند، انتخاب قطره به همراه مواد نگه دارنده یا بدون ماده نگه دارنده، دو حالت پیشنهادی است. البته تا حد ممکن بهتر است که benzalkonium = BAK در قطره نباشد. اما قطره های بدون مواد نگه دارنده ، گران و هزینه برتر هستند ، بنابراین در مرحله اول بهتر است از دارو های حاوی مواد نگه دارنده که گران نیستند استفاده شود.

برای متقاعد کردن بیمار برای استفاده از دارو های بدون مواد نگه دارنده باید به بیمار توضیح داد که این دارو ها همانند کرم های پوست به سرعت خشک می شوند و با یک بار استفاده از آن ها مشکل حل نخواهد شد و باید روزانه دوبار یا بیشتر از آن ها استفاده شود.

درمان خشکی چشم

بر اساس علت و شدت ایجاد خشکی چشم ، درمان های متفاوتی در نظر گرفته می شود :

  • استفاده از آنتی بیوتیک ها باعث التهاب پلک می شوند و گاهی التهابات لبه پلک مانع از خروج چربی تولید شده از غدد میبومین به داخل اشک خواهند شد.
  • استفاده از دارو های کنترل کننده التهاب قرنیه نیز مانع ایجاد خشکی چشم می شوند.
  • استفاده از lubricant
  • مصرف دارو هایی همانند قرص ، ژل و قطره های تحریک کننده تولید اشک.
  • به کار بردن وسایلی که در بینی قرار گرفته و تحریک کننده اشک می شوند.
  • استفاده از قطره های تولید شده از خون بیمار که Autologous blood serum نامیده می شوند.
  • روش جراحی بستن مجرای اشکی
  • استفاده از light therapy و ماساژ پلک جهت ترشح غدد اشکی.

درمان پلک با استفاده از جراحی

در بیماران مبتلا به ectropion به علت اینکه پلک به سمت خارج متمایل شده، چشم به صورت کامل بسته نشده و خشکی ایجاد می شود و با اعمال جراحی این حالت برطرف خواهد شد.

اپتومتریست ها نیز باید با توجه به میزان و شدت خشکی چشم ، راهکار های درمانی مناسب را به بیمار توضیح دهند تا در نهایت بیماران درمان شوند.