جراحی پلک که در پزشکی به آن عمل بلفاروپلاستی اطلاق می گردد ؛ در واقع نوعی جراحی پلاستیک است که با برداشتن پوست ، چربی های اضافی و گاها عضلات اضافه ؛ به اصلاح افتادگی و پف پلک ها و بهبود ظاهر چشم ها می پردازد. دکتر آزار محمد زاده  بهترین جراح و متخصص چشم در تبریز می باشند که با تکیه بر دانش و مهارت خود قادر است به شما در این امر کمک نماید.

جراحی پلک

با افزایش سن ، عضلاتی که موظف به پشتیبانی از پلک ها هستند ؛ ضعیف شده و بدین ترتیب در کیسه های چربی موجود در پلک فوقانی و تحتانی شما ، چربی اضافی تجمع می یابد و این اتفاق ، سبب افتادگی پلک های بالایی و پف آلودگی پلک های پایین می شود. البته برخی افراد نیز به صورت ژنتیکی و وراثتی ، دچار پف زیر چشم یا افتادگی پلک بالا هستند.

به هر حال علت اختلالات ظاهری پلک ها هر چه که باشد ؛ موجب خواهد شد که چهره شما خسته و ناراحت به نظر آمده و سن تان بیشتر از آن چه که واقعا هست به نظر برسد. در این جا باید اشاره داشت که گاها افتادگی پلک فوقانی به حدی شدید است که علاوه بر مشکل ظاهری که برای تان ایجاد می کند ، دامنه دید محیطی تان را نیز با محدودیت مواجه می سازد. با انجام بلفاروپلاستی با پلاسماجت ، می توان کلیه اختلالات ظاهری پلک ها را مرتفع ساخته و ظاهری جوان تر به چشم ها بخشید.

نقاهت بعد از جراحی پلک

از آن جایی که وضعیت جسمانی تمامی افراد با یک دیگر یکسان نمی باشد و میزان تغییرات اعمالی بر روی پلک ها با یک دیگر متفاوت است، نمی توان مدت زمان معین یا شرایط ثابتی را برای دوره نقاهت بعد از انجام این جراحی تعیین نمود. معمولا پس از انجام جراحی پزشک برای جلوگیری از بروز عفونت بر روی نواحی تحت درمان آنتی بیوتیک موضعی قرار می دهد با این کار احتمال به وجود آمدن عفونت و عوارض ناشی از آن تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند. به طور معمول نیازی به استفاده از پچ ها یا پانسمان کردن کامل چشم نیست.

پزشکان توصیه می کنند در روز اول پس از انجام جراحی بهتر است هر یک ساعت یک بار و هر بار به مدت 10 الی 15 دقیقه از کپرس سرد استفاده فرمایید. انجام این کار باعث کاهش تورم و کبودی پس از جراحی خواهد شد. البته لازم به ذکر است که از قرار دادن کمپرس سرد به صورت مداوم بر روی چشم ها اجتناب فرمایید. برای این کار بهتر است هر 15 دقیقه را به چندین دقیقه کوچک تر تقسیم نموده و سپس در زمان های معین ، از کمپرس استفاده نمایید.

در روز های دوم توصیه می شود زمان قرار دادن کمپرس سرد را از هر یک ساعت به هر 2 الی 3 ساعت یک بار تغییر دهید. در رابطه با مصرف دارو های مسکن در این دوره لازم است بیان شود که،  پزشک معالج با توجه به وضعیت و شرایط شما قبل از مرخص شدن شما از بیمارستان توضیحاتی را بیان خواهند کرد.

جراحی پلک

جراحی پلک درمانی

منظور از جراحي پلک درماني ، آن دسته از جراحی های پلک می باشد که به دلیل وجود یک مشکل در پلک ها یا ساختار آن صورت می پذیرند. این نوع جراحی ها از دید پزشک بسیار با اهمیت و الزامی می باشند.

در بیشتر موارد این نوع عمل زمانی صورت می پذیرد که پوست اضافی پلک ها به قدری آن ها را سنگین نموده است که باعث به وجود آمدن اختلال در دید فرد شده باشد یا فرد برای بالا نگه داشتن آن ها از عضلات پیشانی استفاده نماید. در چنین شرایطی بر روی پیشانی نشانه های خستگی و ناراحتی به وجود می آید.

علاوه بر آن در برخی از موارد متورم بودن پلک بالا و پایین باعث می شود در زمان استفاده از عینک یا لنز فرد با مشکل جدی رو به رو شود که در چنین مواردی انجام جراحی پلک گزینه بسیار مناسبی می باشد. درمان التهابات پوست اطراف چشم که بر اثر قرار گرفتن چین و چروک های پلک بر روی هم  به وجود می آید، یکی دیگر از موارد به کارگیری این نوع عمل جراحی می باشد.

در نهایت می توان گفت می توان تمامی موارد ذکر شده را با انجام این جراحی توسط یک جراح و متخصص چشم که در این زمینه مهارت، تبحر و دانش بسیار زیادی دارد درمان نمود. از آنجایی که این جراحی بر روی حساس ترین عضو بدن یعنی چشم ها انجام می شود بهتر است به یک جراح و چشم پزشک برای انجام آن مراجعه فرمایید.

جراحی پلک چگونه انجام می شود ؟

جراحی زیبایی پلک یا در واقع همان عمل بلفاروپلاستی ، نوعی جراحی سرپایی محسوب می شود ؛ یعنی در همان روز جراحی می توانید از بیمارستان یا مرکز جراحی ترخیص شوید. انجام این عمل ، هم تحت بی حسی موضعی و هم تحت بیهوشی عمومی قابل انجام می باشد ؛ این مسئله که کدام روش برای تان مناسب تر است را پزشک معالج تان بر اساس وضعیت بدنی شما ، گستردگی عمل و صلاحدید خود معین می کند. پس از اعمال بی حسی یا بیهوشی ، جراح اقدام به ایجاد برش در ناحیه مناسب می نماید.

جراحی پلک

در عمل پلک فوقانی ، محل برش جراحی در چین های طبیعی پشت پلک می باشد و در پلک تحتانی نیز ، برش باید درست زیر خط مژه لحاظ گردد ؛ برش ، بسته به تشخیص جراح می تواند داخل ناحیه ملتحمه چشم نیز ایجاد شود. بعد از ایجاد برش مناسب ، اعمال اصلاحات مورد نظر از سوی جراح آغاز می گردد و بافت چربی ، عضلات و پوست اضافی از پلک ها برداشته می شوند.

لازم به ذکر است در صورت ایجاد برش در داخل بخش ملتحمه چشم ، امکان برداشت عضلات و پوست اضافی وجود ندارد و تنها چربی اضافی موجود در ناحیه تحتانی پلک از این طریق جابجا می شود ؛ تا مشکل پف آلودگی پلک ها مرتفع گردد. در پایان جراحی و پس از ایجاد تغییرات لازم ، برش های ایجاد شده با بخیه بسته خواهند شد.

هزینه جراحی پلک

قیمت انجام این جراحی در صورتی که صرفا به منظور رفع محدودیت میدان دید انجام پذیرفته و جنبه زیبایی نداشته باشد ، امکان استفاده از خدمات بیمه را فراهم می آورد ؛ اما چنانچه با رویکرد زیبایی انجام شده باشد ، هیچ یک از شرکت های بیمه هزینه ای در قبال آن پرداخت نخواهند کرد. هزینه دقیق این عمل جراحی ، پس از معاینه و بررسی بیمار مشخص می شود و در جلسه مشاوره اعلام می گردد.