امروزه برای برطرف کردن عیوب انکساری چشم ؛ اعم از دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیسم ؛ روش های مختلفی وجود دارد که جراحی لازک یکی از رایج ترین آن ها محسوب می شود. لازک ، یکی از انواع جراحی های لیزری چشم می باشد که آمار موفقیت آن بسیار قابل ملاحظه است. به طور کلی اعمال جراحی لیزری چشم ، به منظور درمان نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم مورد استفاده قرار می گیرند و شما را از استفاده از عینک بی نیاز می کنند. لازم به ذکر است طبق گفته های دکتر اراز محمدزاده بهترین جراح و متخصص چشم پزشک تبریز در مواردی که قرنیه بیمار ، بیش از حد طبیعی نازک بوده یا مردمک چشم بیمار ، بزرگ تر از حد طبیعی باشد ؛ می توان عمل لازک را انتخاب کرده و برای انجام آن به بهترین جراح و متخصص چشم مراجعه کرد.

 

جراحی لازک

 

نحوه انجام عمل لازک در تبریز با دکتر آراز محمدزاده

در طول جراحی لازک ، فرم و آناتومی و ساختار قرنیه بیمار تغییر یافته بدین ترتیب انکسار نور به صورت طبیعی اتفاق افتاده و در نتیجه ؛ مسیر پرتوهای نور به خوبی بر روی شبکیه متمرکز می شود. توجه داشته باشید که عمل حذف عینک ، تحت بی حسی موضعی ( با استفاده از قطره های بی حس کننده ) و تقریبا طی 10 دقیقه انجام می شود. پس از بی حسی چشم ها ؛ بهترین جراح چشم تبریز اقدام به قرار دادن الکل رقیق به مدت 20 – 15 ثانیه ، در چشم های بیمار نموده و بدین ترتیب لایه سطحی قرنیه چشم وی را یکپارچه کرده و آن را به کمک ابزار مخصوصی بر می دارد. در مرحله بعد ، اشعه لیزر به سطح قرنیه چشم بیمار ؛ تابانده شده و در نهایت لایه تراشیده شده قرنیه طی چند روز به خودی خود ترمیم می گردد.

 

جراحی لازک

 

مزایا و معایب عمل لازک چشم

طبق گفته های بهترین دکتر جراحی لازک در تبریز ، این عمل فواید زیادی دارد از جمله مزایای آن عبارتند از :

 • بینایی را اصلاح می کند.
 • حدود 96٪ بیماران بینایی مطلوب خود را خواهند داشت.
 • به دلیل قطره های بی حسی با درد بسیار کمی همراه است.
 • میدان دید تقریبا بلافاصله یا روز بعد از عمل اصلاح می شود.
 • به بانداژ یا بخیه نیازی نیست.
 • وابستگی به عینک یا لنز تماسی در اکثر بیماران به میزان چشمگیری کاهش می یابد و بسیاری از بیماران دیگر نیازی به عینک یا لنز ندارند.

عوارض ناشی از انجام این عمل در مقایسه با سایر روش ها بسیار کمتر است ؛ اما به طور کلی جراحی لازک نیز همچون هر جراحی دیگری می تواند عوارضی در پی داشته باشد که این عارضه ها عبارتند از :

 • عفونت
 • تیرگی و تاری دید
 • ضعف دید در شب
 • احساس خشکی چشم
 • احساس وجود جسم خارجی در چشم

البته لازم به ذکر است که کلیه عوارض فوق ، در صورت وقوع ؛ تنها برای مدت کوتاهی بروز خواهند کرد و به مرور زمان و با رعایت صحیح مراقبت های پس از عمل ، به طور کامل از بین خواهند رفت.

 

جراحی لازک

 

کاندید مناسب جراحی لازک

 • باید حداقل 18 سال داشته باشند.
 • سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد. نباید دارای مشکلات خاصی از جمله دیابت کنترل نشده، بیماری عروقی خود ایمنی یا کلاژن باشند. دارویی را مصرف کند و یا شرایط دیگری داشته باشد که پاسخ ایمنی را به خطر بیندازد.
 • طبق گفته های دکتر محمدزاده بهترین جراح چشم تبریز فرد باید از سلامت چشم برخوردار باشد. نباید به بیماری های چشم مانند قوز قرنیه، آب سیاه، آب مروارید، بیماری قرنیه و شبکیه و عصب بینایی، عفونت چشم، خشکی چشم مبتلا باشند.
 • نباید باردار یا شیرده باشند. هورمون ها ممکن است بر ثبات نتیجه تأثیر بگذارند. باید از دید پایدار حداقل یک سال قبل از عمل حذف عینک برخوردار باشد.

استفاده از گوشی بعد از عمل لازک در تبریز

خوب است بدانید که صفحه گوشی موبایل ، لپ تاپ ، کامپیوتر و تلویزیون چشم ها را می تواند به شدت تحت فشار قرار دهد. همین موضوع ، موجب خشک شدن چشم ها می شود. خارش ، سوزش ، التهاب و حتی درد در چشم ها به دلیل خشکی خشم بروز می کند و می تواند عارضه های جدی تری را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل بعد از انجام عمل لازک استفاده از صفحات دیجیتالی برای چشم ها به شدت مضر است. توصیه می شود به مدت 2 روز به هیچ عنوان به این صفحات نگاه نکنید. در صورتی که مجبور به استفاده شدید ، می توانید در مدت کوتاهی کارتان را انجام دهید و سپس گوشی خود را کنار بگذارید. بعد از اتمام دوره استراحت به تدریج می توانید زمان استفاده از گوشی موبایل را افزایش دهید.
توصیه می شود بعد از پایان دوره نقاهت نیز برای استفاده از گوشی موبایل قانون بیست ، بیست را انجام دهید. به این ترتیب که بعد از 20 دقیقه استفاده از موبایل ، 20 ثانیه به چشمان خود استراحت دهید. ممکن است بعد از این عمل برای مدت کوتاهی نیاز به استفاده از قطره های چشمی روان کننده باشد تا از خشکی چشم جلوگیری شود.

بعد از عمل لازک باید :

 1. از عینک آفتابی که محافظ UV دارد ، استفاده نمایید.
 2. دستورالعمل های جراح خود را رعایت کنید.
 3. استراحت کافی داشته باشید.
 4. در زمان های مشخص شده برای ویزیت به پزشک مراجعه نمایید.

بعد از عمل لازک نباید :

 1. دوش بگیرید.
 2. مطالعه داشته باشید.
 3. از وسایل الکترونیک استفاده کنید.
 4. آرایش کنید.
 5. ورزش کنید.
 6. رانندگی کنید.
 7. در محیط های آلوده و گرد و غبار قرار بگیرید.

جراحی لازک

 

برگشت نمره چشم بعد از جراحی لازک

همانطور که گفته شد عمل لیزیک یکی از محبوب ترین عمل های جراحی لیزر چشم برای حذف عینک می باشد. اما ممکن است این سوال برای متقاضیان به وجود آید که ایا امکان دارد تا شماره چشم بعد از عمل لازک برگردد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال دکتر آراز محمدزاده بهترین جراح و متخصص چشم تبریز می گوید ، عمل های صورت گرفته برای برداشتن عینک دائمی هستند اما در صورت ایجاد شرایطی این امکان وجود دارد تا چشم ها مجددا ضعیف شوند که در برخی از انان می توان این عمل را مجددا انجام داد. اما چه شرایطی باعث برگشت نمره چشم می شود؟ همانطور که می دانید یکی از شرایط عمل کردن چشم با لیزر این است که شما چشم شما حداقل به مدت 6 ماه ثابت باشد. کسانی که شماره چشم آن ها تغییر می کند کاندید مناسبی برای عمل بینی نیستند. اما تصور کنید چنین افرادی این عمل را انجام دهند ، چه اتفاقی رخ می دهد؟ باید بگویم کسانی که شماره چشم آن ها ثابت نمی باشد ، در صورتی که این پروسه را انجام دهند احتمال اینکه شماره چشم ان ها ضعیف تر شود خواهد بود که در چنین شرایطی به نطر می رسد که نمره چشم به حالت قبل بازگشته است در حالی که این رخ داد به خاطر ضعیف شدن چشمان می باشد. از دیگر دلایلی که باعث بازگشت شماره چشم می شود ، ابتلا به بیماری های چشمی می باشد. آب مروارید و پیر چشمی از شایع ترین بیماری های چشمی هستند که در اثر بالا رفتن سن رخ می دهد و می تواند بینایی فرد را پس از درمان با جراحی لازک با اختلال رو به رو سازد. لازم است بدانید مهم ترین و اصلی ترین دلیل برای بازشگشت نمره چشم ها استفاده بیش از حد از چشم ها می باشد ، به خصوص در زمانی که شما برای ساعات بسیار زیادی با رایانه کار می کنید.

 

 

اقدامات قبل از جراحی لازک با دکتر آراز محمدزاده

 • لنزهای تماسی نرم باید 2 هفته قبل از جراحی و لنزهای تماسی سخت یک ماه قبل استفاده نشوند.
 • نوشیدن آب فراروان ضروری است. بالا بردن میزان آب مصرفی به روند بهبودی کمک می کند. نوشیدن آب بیشتر به مرطوب نگه داشتن چشم کمک می کند.
 • استراحت و خواب کافی اولین کاری است که پس از بازگشت به خانه انجام می دهید.
 • از پوشیدن هرگونه لباسی که باعث تولید پرز می شود مانند لباسهایی با خز مصنوعی خودداری کنید.
 • طبق گفته های بهترین دکتر جراحی لازک تبریز ، نباید از کرم، لوسیون، آرایش، عطر و سایر محصولات مراقبت پوست استفاده کنید. این محصولات ممکن است خطر عفونت را در حین و بعد از آن افزایش دهند.
 • در روز موعود داروی آرامبخش دریافت کنید. این دارو توانایی رانندگی شما را مختل می کند و ممکن است تاری دید داشته باشید، یکی از بستگان یا دوستان می تواند شما را تا منزل همراهی کند.

 

جراحی لازک

 

دوره نقاهت عمل لازک چشم

دوره نقاهت بعد از عمل لازک و تصحیح دید بعد از ان عمل جراحی لازک ، به عوامل مختلفی ؛ از جمله نمره چشم بیمار بستگی داشته و معمولا حدود 2 تا 4 هفته طول می کشد. لازم به ذکر است دوران نقاهت در افرادی که شماره چشم آن ها خیلی بالا است و همچنین افرادی که نزدیک بینی شدید دارند ؛ طولانی تر از دیگر افراد خواهد بود.

مراقبت های بعد از جراحی لازک

 • مصرف به موقع و صحیح داروهایی که پزشک معالج تجویز نموده است ؛ از جمله دستورالعمل های مهم مراقبتی بعد از جراحی حذف عینک می باشد.
 • طی دوره نقاهت عمل لازک ، باید از مالیدن و دستکاری چشم خودداری گردد.
 • اکیدا توصیه می شود که افراد پس از پروسه ، به میزان فراوان آب بنوشند و به این ترتیب از خشک شدن چشم جلوگیری به عمل آورند.
 • انجام فعالیت های فیزیکی ای که موجب ایجاد فشار بر چشم می شوند ؛ اعم از خم کردن سر ، ورزش های سنگین ، بلند کردن اجسام با وزن بالا و غیره در طول دوره نقاهت عمل برداشتن عینک ممنوع می باشد.
 • تا 24 ساعت بعد از عمل Lasek ، باید از نگاه کردن به صفحه تلویزیون ، لپ تاپ ، گوشی موبایل و کامپیوتر پرهیز کنید.
 • توصیه دکتر محمدزاده به کسانی که جراحی لازک را در تبریز انجام داده اند این است که ، حداقل تا 24 ساعت پپس از آن ، از دوش گرفتن و شستشوی چشم ها بپرهیزید. ( پس از این بازه زمانی ، نیز در هنگام استحمام و شستن صورت ، دقت داشته باشید که صابون وارد چشم هایتان نشود. )
 • رانندگی کردن تا زمانی که پزشک معین نموده برای فردی که تحت عمل جراحی  قرار گرفته است ، ممنوع خواهد بود.
 • حداقل به مدت 3 هفته پس از Lasek ، باید از رفتن به استخر و قرارگیری در وان آب گرم اجتناب کنید.
 • رفتن به فضاهای آلوده و غبارآلود تا چند وقت بعد از عمل لازک ، مجاز نمی باشد.
 • باید از آرایش کردن چشم ها ، حداقل تا یک هفته پس از آن خودداری نمایید.
 • از آن جا که نور خورشید می تواند به چشم ها آسیب برساند ، توصیه می گردد بعد از جراحی Lasek هنگام خروج از منزل حتما از عینک های آفتابی استاندارد استفاده شود.

 

جراحی لازک

سایر نکات مراقبتی بعد از جراحی لازک

 1. بلافاصله بعد از انجام جراحی لازک ممکن است احساس تاری در دید داشته باشید این یک حالت طبیعی و قابل انتظار است ؛ بنابراین نباید نگران این موضوع باشید. بعد از گذشت 2 الی 3 هفته بینایی بهبود پیدا کرده و شفاف تر می شود.
 2. توصیه می شود در هفته اول بعد از عمل لازک از عینک محافظ و یا شیلد چشمی استفاده نمایید.
 3. اگر لنز پانسمان شما به صورت اتفاقی از چشم خارج شد لازم است چشم خود را بسته نگه داشته و سپس از همراه تان بخواهید تا با پزشک تماس بگیرد. از دستکاری کردن چشم ها و قرار دادن مجدد لنز توسط خودتان پرهیز کنید.
 4. برای استفاده از قطره های چشمی لازم است بین هر قطره 5 دقیقه فاصله وجود داشته باشد.
 5. از قطره های تجویز شده تنها در زمان بیداری استفاده نمایید. در هنگام خواب نیازی به ریختن قطره نیست. می توانید صبح ها بعد از بیدار شدن ، زمان ریختن قطره ها را تنظیم نمایید.
 6. در هفته اول بعد از جراحی لازک حساسیت به نور وجود دارد. می توانید در منزل و هنگام خروج از خانه از عینک آفتابی استفاده نمایید.
 7. نباید در یک ماه اول بعد از عمل فشاری به چشم ها وارد شود ؛ بنابراین از مالش دادن چشم ها و همچنین بلند کردن اجسام سنگین باید خودداری کنید.
 8. تا زمان برداشتن لنز پانسمان توسط پزشک باید از شست و شوی چشم ها خودداری شود. همچنین حمام کردن در این دوره ممنوع است در صورت لزوم می توانید از گردن به پایین دوش بگیرید و صورت خود را با دستمال مرطوب تمیز نمایید.
 9. از سیگار کشیدن باید به مدت دو هفته خودداری شود. همچنین نباید در معرض دود سیگار و قلیان افراد دیگر قرار بگیرید.
 10. ممکن است در روزهای ابتدایی احساس سوزش و یا ریزش اشک داشته باشید. همچنین این حس وجود دارد یک یک جسم خارجی در چشم شما قرار دارد. این موضوع با مصرف قطره ها و داروهای تجویز شده به مرور برطرف می شود.
 11. از رفتن به استخر و شنا کردن باید تا 3 هفته خودداری شود و شیرجه زدن تا 3 ماه ممنوع است.

تفاوت جراحی لازک و لیزیک در چه چیزی می باشد؟

یکی از متداول ترین و اساسی ترین سوالاتی که افراد از جراحان و متخصصان چشم می پرسند این است که تفاوت جراحی Lasek و لیزیک در چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگویم در طول عمل لیزیک یک فلاپ به شکل دایره بر روی چشم به وسیله میکروکراتوم یا ابزار های مخصوص جراحی لیزی به وجود می آید. پس از آن پزشک فلپ را جهت دست پیدا کردن به استروما باز می نماید و با استفاده از لیزر موجب تغییر بافت قرنیه می شود. بعد از آن نیز فلپ به موقیت اصلی خود باز گردد و به عنوان یک باند طبیعی عمل می کند. فلاپ بسیار ایمن و مطمئن بوده و بدون بخیه می باشد و باعث می شود روند بهبودی تسریع پیدا کند.اما جراحی لازک یا لازیک ترکیبی از دو روش لیزیک و prk می باشد، در این جراحی اپیتلیوم قرنیه از لایه استرومای زیرین جدا خواهد شد اما به جای حذف این بافت جراح یک فلاپ بسیار نازک را به یک طرف قرنیه برمیگرداند و پس از انجام درمان نیز بافت اپیتلیال مجددا بر روی چشم برای محافظ بیشتر قرار می گیرد و پزشک بعد از آن بر روی چشم یک لنز تماسی باندژای قرار می دهد تا اپیتلیوم در جای خود حفظ شود.

 

جراحی لازک

 

هزینه جراحی لازک در تبریز

ممکن است یکی از مهم ترین دغدغه افرادی که قصد دارند عمل لازک را انجام دهند ، هزینه نهایی آن به خصوص در سال جاری یعنی سال 1401 باشد. قیمت این پروسه و سایر روش های درمانی مرتبط با چشم در کلینیک ها و مطب های مختلف به عوامل متعددی بستگی دارد. گاها پزشکان هزینه های بسیار زیادی را در پیرامون جراحی لیزر می گنجاند که باعث می شود متقاضیان از انجام این فرایند خودداری کنند. گاهی اوقات هزینه ای که توسط کلینیک انتخابی به شما ارائه می شود تنها برای یک چشم مد نظر گرفته می شود که این مسئله می تواند در فرد سردرگمی ایجاد کند. از همین رو شما باید در این رابطه دقت کافی داشته باشید و در این مواقع هزینه ارائه شده را برای هر دو چشم خود در نظر بگیرید. یعنی باید هزینه اعلام شده از سوی برخی از کلینیک ها را دو برابر کنید تا قیمت واقعی عمل جراحی لازک را در کلینیک مورد نظر به دست آورید. به طور کل برای تعیین هزینه ، فرد باید مورد بررسی دقیق توسط یک پزشک مجرب و متبحر قرار گیرد تا در نهایت هزینه هر دو چشم اعلام شود ، در غیر اینصورت نمی توان قیمت دقیقی برای این نوع از عمل جراحی لیزری چشم معین نمود.

آیا دوربین بودن یا نزدیک بودن چشم بر روی قیمت عمل لازک تاثیر می گذارد؟

افرادی که دچار دوربینی هستند یا از نزدیک بین بودن چشم های خود رنج می برند و نمره چشم بالایی دارند ممکن است نگران این موضوع باشند که شاید شرایط آن ها باعث افزایش قیمت جراحی لازک آشود. این تفکر کاملا اشتباه است و این پروسه هیچ گونه تفاوتی در قیمت اصلاح عیوب انکساری با لیزر ایجاد نمی کند. حتی بالا بودن نمره چشم نیز باعث ایجاد تغییری در این زمینه نمی شود. برای اطلاع از هزینه دقیق و نهایی بهتر است به صورت حضوری به پزشک خود مراجعه کنید تا در صورت ایجاد سوال خاصی در زمینه هزینه ها سریعا از پزشک خود سوال بپرسید.