انحراف چشم

انحراف چشم یکی از رایج ترین مشکلات چشمی است که بیشتر در کودکان مشاهده می شود. به طور کلی تمام حرکت های هر دو چشم توسط شش عضله انجام می شود که در خارج از کره چشم قرار دارند. عملکرد هر یک از عضلات چشم توسط سیستم عصبی کنترل می شود. این شش عضله عبارتند از :

 1. عضله راست داخلی
 2. عضله راست خارجی
 3. عضله راست فوقانی
 4. عضله راست تحتانی
 5. عضله مایل فوقانی
 6. عضله مایل تحتانی

نکته قابل توجه این است که حرکت های هر دو چشم با هم هماهنگ می باشند به طوریکه اگر یک چشم به پایین برود ، چشم دیگر نیز به همان سمت خواهد رفت.

چنانچه در هر یک از این عضلات اختلالی ایجاد شود ، موجب بروز انحراف و لوچی می شود. افرادی که به انحراف چشم مبتلا هستند ، زمانی که یک چشم به جلو نگاه می کند ، چشم دیگر به سمت دیگری می چرخد.

انحراف چشم می تواند کاملا واضح باشد که به آن انحراف آشکار گفته می شود یا اینکه گاهی اوقات وجود داشته باشد که به آن انحراف نهفته گفته می شود.

انحراف چشم

ارتباط سیستم بینایی و مغز

در حالت طبیعی ، هر دو چشم به یک نقطه نگاه می کنند. بخش بینایی مغز دو تصویر دریافت شده را به صورت یک تصویر سه بعدی ترکیب خواهد کرد. زمانی که چشم دچار انحراف می شود دو تصویر مختلف به مغز می رسد.

هنگامی که کودک خردسال دچار انحراف چشم می شود ، مغز تنها تصویر واضح تر را می پذیرد و تصویر دیگر را نادیده می گیرد. این موضوع باعث تنبلی ، از بین رفتن دید دو چشمی و درک عمق خواهد شد.

این در حالیست که در فرد بالغ ، مغز هر دو تصویر را دریافت می کند و به همین دلیل فرد دچار دو بینی خواهد شد.

علائم شایع انحراف چشم

در اطفال :

 1. کج کردن سر به یک سمت
 2. بستن یک چشم در نور شدید
 3. ناتوانی در تداوم تمرکز چشم بر روی یک شیء
 4. انحراف چشم به سمت داخل ، خارج ، بالا یا پایین

در بالغین :

 1. شکایت از دوبینی
 2. فقدان دید عمق مناسب
 3. کج کردن سر به یک سمت
 4. انحراف چشم به سمت داخل ، خارج ، بالا یا پایین
 5. گاها خستگی شدید چشم و سردرد در حین فعالیت چشمی

جراحی انحراف چشم

در این جراحی برش کوچکی در بافت پوشاننده چشم ایجاد شده و عضلات زیرین قابل دسترسی هستند. بسته به اینکه چشم به کدام سمت متمایل شده باشد ، عضلات مورد جراحی قرار می گیرند. در برخی موارد ممکن است لازم باشد که هر دو چشم جراحی شوند. توجه داشته باشید که جراحی انحراف چشم در اطفال باید تحت بیهوشی کامل صورت گیرد.

پس از جراحی بهبودی به سرعت حاصل می شود و فرد بعد از گذشت چند روز قادر به انجام کار های روزمره خود می باشد.