per-article-inside

آب مروارید

آب مروارید (Cataract)

آب مروارید یا کاتاراکت نوعی بیماری چشمی است که به دلایل مختلف ایجاد می شود و با تار شدن عدسی چشم آغاز شده و با به مرور زمان با افزایش تیرگی و کدر شدن عدسی، بینایی چشم را مختل می کند. خوشبختانه این بیماری در بیشتر موارد، با جراحی ظریف برطرف می گردد.
دلایل مختلفی برای بروز آب مروارید وجود دارد که عمده آن ها عبارتند از کهولت سن که شایع ترین آن هاست، ضربه به سر که موجب اختلال در تغذیه عدسی گردد، اشعه های یونیزه (X) و اشعه گامای ناشی از تلویزیون های قدیمی، تماس طولانی با نور آفتاب (پرتو فرابنفش)، دیابت، ضربه به چشم و عدسی، نقص های مادرزادی، سوء تغذیه، مصرف طولانی مدت برخی داروها مانند کورتون ها.
از علائم آب مروارید می توان به دوبینی اشیاء، تار دیدن و کدر شدن و به رنگ سفید شیری در آمدن مردمک ها اشاره کرد.

مراقبت های قبل از عمل آب مروارید (Cataract)
۱. روز قبل از عمل استحمام کنید.
۲. از آرایش کردن قبل از عمل بپرهیزید.
۳. از البسه تمیز استفاده نمایید.
۴. درصورتی که در شیفت صبح عمل خواهید شد، از ساعت 12 شب به بعد تا زمان عمل جراحی هیچ چیز میل نکنید (صبح روز عمل هم کاملا ناشتا مراجعه کنید) و درصورتی که در شیفت بعد از ظهر عمل خواهید شد، صبحانه سبک بخورید. شیرخواران تا ساعت 2 بامداد می توانند شیر بخورند ولی پس از آن درصورت بی تابی تا 4 صبح می توانند فقط از آب یا آب قند استفاده کنند.
۵. حتما قبل عمل، از سابقه بیماری های عمومی و داروهایی که بطور معمول استفاده می کنید، پزشک را آگاه سازید.
۶. به غیر از آسپرین بچه که باعث رقیق شدن خون می شود، مصرف سایر قرص ها مانعی ندارد.
۷. بیمار و همراهان در روز جراحی، در زمان تعیین شده در محل حاضر شوند تا اقدامات پذیرش و انتقال به بخش جهت آمادگی برای رفتن به اتاق عمل در آرامش و دور از استرس انجام گردد.

بعد از عمل آب مروارید (Cataract)
پس از سپری شدن زمان توقف بیمار در اتاق ریکاوری، بیمار با همراهی پرستار بخش، به محل استراحت خود در بخش منتقل خواهد شد. رعایت آرامش کامل بیمار در این مرحله و همکاری با پرستاران بسیار مهم است.
در این مرحله از بغل کردن بیمار، مالیده شدن صورت بیمار به لباس هایتان و بوسیدن صورت او که می تواند موجب آلودگی شود بپرهیزید.
پس از گذشت زمان کوتاهی، پرستاران اجازه نوشیدن مایعات می دهند. آب یا آب میوه به مقادیر کم با قاشق چای خوری در چند فاصله زمانی به بیمار بدهید تا موجب حالت تهوع نگردد.
شیرخواران هم قبل از نوشیدن کامل شیر ابتدا چندبار با فاصله شیر را با قاشق چای خوری بخورند، تا از عدم بروز حالت تهوع اطمینان حاصل شود.
پانسمان چشم تا صبح روز بعد از جراحی بر روی چشم باقی می ماند و فردای روز جراحی، ابتدا چسب های اطراف پانسمان با احتیاط برداشته شده و اطراف چشم با گاز استریل تمیز و قطره چشمی که برای پانسمان تجویز شده در چشم چکانده شده و خیسی اطراف چشم با گاز استریل خشک می شود. چشم بعد از این بدون پانسمان رها می شود، به جز مواردی که توسط پزشک دستور پانسمان مجدد داده شود.

نکات و مراقبت های بعد از عمل
۱. احساس خفیف ناراحتی و جسم خارجی در چشم تا مدتی بعد از عمل طبیعی است.
۲. اشک ریزش و ترشح خفیف شایع است.
۳. دید شما در چند روز اول بعد از عمل ممکن است کامل نباشد که احتمالا به دلیل ورم موقتی قرنیه و یا وجود بخیه هاست.
۴. از مالیدن چشم حداقل تا یک هفته بعد از عمل جدا خودداری نمایید.
۵. روز بعد از عمل، با گاز استریل پلک های خود را تمیز کنید، سپس یک محافظ روی چشم خود بگذارید. در طول روز می توانید از عینک آفتابی استفاده کنید اما هنگام خواب حتما محافظ روی چشم گذاشته شود.
۶. بعد عمل، از خوابیدن به سمت چشم عمل شده و بر روی شکم جدا خودداری نمایید.
۷. پس از عمل آب مروارید، پرهیز غذایی خاصی وجود نداشته و رژیم غذایی به خصوصی توصیه نمی شود، مگر بنا به توصیه پزشک متخصص داخلی.
۸. حداقل تا یک هفته پس از عمل جراحی، از خم شدن (سجده) و برداشتن اشیاء سنگین جدا خودداری فرمایید.
۹. درصورت احساس درد و ناراحتی می توان از قرص استامینوفن استفاده کرد.
۱۰. درصورت داشتن درد شدید که با مسکن کم نشود، تشدید تورم پلک و قرمزی چشم، و یا کم شدن بینایی، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید و درصورت عدم دسترسی به جراح خود، سریعا به درمانگاه اورژانس مراجعه نمایید.
۱۱. رانندگی حداقل یک هفته بعد از عمل امکان پذیر خواهد بود.
۱۲. کنترل اولیه چشم شما روز بعد از عمل در مطب انجام شده و کنترل دوم یک هفته بعد از آن با تعیین وقت قبلی خواهد بود.
۱۳. قطره ها و داروهای تجویز شده را مطابق دستور پزشک استفاده نمایید. شب ها که به بستر می روید نیازی به ریختن قطره نیست. بین قطره ها 5 الی 10 دقیقه فاصله دهید. توجه داشته باشید که مصرف به موقع و صحیح داروها در بهبود دید شما بسیار موثر است. بهتر است قطره ها توسط  شخص دیگری در چشم تان چکانده شود.
۱۴. از استفاده از مواد آرایشی برای چشم و اطراف آن جدا خودداری نمایید.
۱۵. از سرفه کردن، زور زدن هنگام اجابت مجاز و تغییر ناگهانی سر بپرهیزید.
۱۶. پس از 3 تا 5 روز، با نظر جراح می توانید با شامپوی بچه استحمام کنید.
۱۷. یک روز بعد از عمل قادر به انجام کارهای شخصی و سبک خود خواهید بود.
۱۸. درصورتی که قبل از عمل دارویی مصرف می کردید، حتما داروها را همراه خود برده و با جراح خود برای ادامه مصرف مشورت کنید.
۱۹. پس از جراحی، درصورتی که شماره لنز شما بر اساس بهترین دید دور تعیین شده باشد برای دید نزدیک نیاز به عینک مطالعه خواهید داشت.