per-article-inside

قرمزی چشم

قرمزی چشم

برخی از افراد بر این باورند که قرمزی چشم همیشه نشانگر یک بیماری چشمی می باشد در حالیکه ممکن است قرمزی چشم بر اثر کار سنگین ، خستگی ، سرماخوردگی ، گریه کردن یا بیدار شدن از خواب طولانی مدت باشد. اما چه زمانی این عارضه نگران کننده بوده و نیاز به درمان دارد ؟

در ادامه این مقاله به بررسی علل و درمان قرمزی چشم می پردازیم.

قرمزی چشم

خون ریزی زیر ملتحمه

غالبا این خون ریزی برای افراد مسن تر و افرادی که دچار خشکی چشم و فشار خون بالا هستند اتفاق می افتد. در این حالت با عطسه یا سرفه کردن ، زور زدن یا عصبانی شدن قرمزی چشم پدید می آید و علائمی همچون سوزش ، احساس جسم خارجی و،درد را به همراه دارد. در این حالت خونریزی کمی بیشتر شده و پس از چند روز به تدریج از شدت آن کاسته شده و از بین می رود. چنانچه این حالت به دفعات تکرار شد بیمار باید از نظر اختلالات خون ریزی دهنده ، دیابت قندی و فشار خون بالا مورد بررسی قرار بگیرد.

عفونت چشم ( کنژکتیویت )

یکی از بارز ترین علائم عفونت چشم ، قرمزی چشم می باشد. کنژکتیویت علاوه بر قرمزی چشم علائم دیگری همچون ترشحات چرکی ، چسبندگی پلک ها ، اشک ریزش و سوزش چشم نیز در پی خواهد داشت. تب ، گلو درد و علائم سرماخوردگی نیز از دیگر علائم این عارضه هستند.

برای درمان این عارضه معمولا قطره یا پماد آنتی بیوتیک تجویز می شود. . لازم به ذکر است درمان عفونت چشم نیازمند زمان بوده و نباید انتظار داشت که بلافاصله پس از استفاده از پماد بهبودی حاصل شود.

قرمزی چشم

حساسیت و آلرژی های چشم

در آلرژی های چشمی معمولا علاوه بر قرمزی ، خارش و اشک ریزش نیز وجود دارد. این حالت گذرا بوده و ممکن است بدون نیاز به انجام اقدامات درمانی ، خود به خود بهبود یابد. البته در برخی موارد برای درمان این عارضه قطره تجویز شده و به بیمار توصیه می شود تا از کمپرس یخ استفاده نماید.

از دیگر عواملی که می توانند موجب قرمزی چشم شوند عبارتند از :

  1. وجود اجسام خارجی سطح چشم
  2. خشکی چشم
  3. مشکلات سطحی کره چشم
  4. التهاب های داخل کره چشم